Matematik eğitiminde teknoloji entegrasyonuna yönelik lisansüstü tezlerde pedagojik odaklar
Pedagogical foci in postgraduate theses on technology integration in mathematics education
  1. Tez No: 854772
  2. Yazar: MÜHİBE NUR MARANGOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. İLKNUR REİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Matematik, Science and Technology, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada matematik eğitimi alanında, 2015-2023 yıllarında YÖK Ulusal Tez Merkezi'nde yayınlanan teknoloji entegrasyonuna yönelik gerçekleştirilen yüksek lisans ve doktora tezlerinin öğretimsel aktörler (öğrenme-öğretme süreci bileşenleri, öğrenci, öğretmen, içerik ve bu bileşenler arasındaki etkileşimler), uygulama alanları, yöntem, öğrenme alanları, veri toplama aracı, örneklem türü ve sayısı, veri analiz teknikleri, ele alınan teknolojiler, kullanılan kuramlar gibi değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç kapsamında sistematik literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Araştırma, 2015-2023 yıllarında ülkemizde matematik eğitimi alanında teknoloji entegrasyonu ile ilgili yapılan, YÖK Yayın ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı Ulusal Tez Merkezi'nde yayınlan lisansüstü tezleri kapsamaktadır. Araştırma kapsamında, 255 tez analiz edilmiştir. Veriler, Eğitim Araştırmaları Yayın Sınıflandırma Formu, Didaktik Odak Sınıflaması kullanılarak toplanmıştır. Tezlerde temel alınan teknoloji ve kuramlar ise tüm tezlerde ele alınan teknoloji ve kuramlar incelenip ortak temalar olşturularak sınıflandırılmıştır. Hazırlanan Google Form üzerinden veri girişleri yapılmış ve Excel dosyasına aktarılmıştır. Veri girişi ve kontrolü tamamlandıktan sonra araştırma sorularına göre veriler betimsel ve içerik analize tabi tutulmuştur. Elde edilen verilerin analizi sonucunda, tezlerde daha çok öğrencilerin içerik ve teknolojiyle ilgili görüşlerine, teknolojiyi kullanırken sergiledikleri eylemlere, yapılan öğretimsel müdahalenin öğrenci çıktıları üzerindeki etkilerine odaklanıldığı belirlenmiştir. Tezlerde daha çok örnek olay, müdahaleli karma araştırma yöntemlerinin kullanıldığı tespit edilmiştir. Tezlerin daha çok Geometri ve Ölçme, Geometri öğrenme alanlarında dinamik geometri yazılımları kullanılarak gerçekleştirildiği anlaşılmıştır. Verilerin dökümanlar, görüşmeler, testler, ölçekler ve anketler aracılığı ile toplandığı, örneklem türü olarak ortaokul öğrencilerinin tercih edildiği, örneklem sayısı olarak en çok 11-50 kişiyle çalışma yapıldığı, en çok içerik ve betimleyici analizlerinin kullanıldığı belirlenmiştir. Kuram olarak en çok öğrenme kuramlarının temel alındığı tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçların özellikle matematik eğitimi alanında teknoloji entegrasyonu konusunda neye ihtiyaç duyulduğuna ilişkin araştırmacılara fikir vereceğine inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, in the field of mathematics education, the instructional actors (learning-teaching process components, student, teacher, content, and interactions between these components), application areas, master's and doctoral theses on technology integration published at the YÖK National Thesis Center between 2015-2023. It aims to examine the study in terms of variables such as method, learning domains, data collection tool, sample type and number, data analysis techniques, technologies used, and theories used. For this purpose, the systematic literature review method was used. The research includes postgraduate theses about technology integration in the field of mathematics education in Turkey between 2015 and 2023 and was published in the National Thesis Center of YÖK Publications and Documentation Department. Within the scope of the research, 255 theses were analyzed. Data were collected using the Educational Research Publication Classification Form, Didactic Focus Classification. The technologies and theories used in the theses were examined and classified by creating common themes. Data entries were made via the prepared Google Form and transferred to an Excel file. After data entry and control were completed, the data were subjected to descriptive and content analysis in line with the the research questions. As a result of the analysis of the data obtained determined that the theses focused mostly on students' views on content and technology, their actions while using technology, and the effects of the instructional intervention on student outcomes. It has been determined that mostly case studies and interventional mixed research methods are employed in the theses. It has been understood that theses are mostly carried out using dynamic geometry software in Geometry and Measurement and Geometry learning. It was determined that data collection encompassed documents, interviews, tests, scales, and surveys, with secondary school students being the preferred sample type, the study was conducted with a maximum of 11-50 people as the sample number, and content and descriptive analyzes were used the most. It has been determined that the theory is mostly based on learning theories. It is believed that the results obtained from the study will give researchers an idea about what is needed regarding technology integration, especially in mathematics education.