6-8 yaş aralığındaki kekemeliği olan ve olmayan çocukların fonolojik farkındalık becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of phonological awareness skills of 6-8 years old children with and without stuttering
  1. Tez No: 854806
  2. Yazar: GÜL SEVİLGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Fonolojik farkındalık sözcüğün anlamından bağımsız ve bilinçli olarak, konuşulan dilin ses yapısına ilişkin sesleri tanıma, ayırt etme, bölme ve ortak seslerden oluşan sözcükleri fark etme şeklinde analiz yapabilme becerisini kapsamaktadır. Kekemelik dilin sadece akıcılığında değil bazı araştırmalarda fonolojik farkındalık becerilerinin de etkilendiği bulunmuştur. Bu amaç doğrultusunda kekemeliğin fonolojik farkındalık becerilerini ne derece etkilediğini ölçmek için bu tez çalışmasında Türkçe konuşan 6;0- 8;11 yaş aralığındaki kekemeliği olan (KO) 20 ve kekemeliği olmayan (KOLM) 20 çocuğun fonolojik farkındalık becerilerinin karşılaştırılmıştır. Araştırma betimsel karşılaştırmalı model kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın veri toplama aracı, Fonolojik Farkındalık Testi'dir. Elde edilen veriler SPSS 26 paket programı ile analiz edilmiştir. Fonolojik Farkındalık Testi toplam skorları ve testte bulunan alt ölçekler (sözcük sayma, sözcük atma, sözcük birleştirme, sözcük ayırma (sözcük farkındalığı), kafiye ayırt etme, kafiye üretme (kafiye farkındalığı), hece bölme, hece silme (hece farkındalığı), fonem ayırt etme, baştaki fonemi bulma, sondaki fonemi bulma, fonem birleştirme, fonem bölme, fonem silme, fonem ekleme, fonem değiştirme (fonem farkındalığı) gruplar arası karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phonological awareness refers to the ability to recognize, distinguish, segment, and idetify words composed of common sounds in the spoken language, independent of their meaning and consciously. Stuttering has been found to not only affect the fluency of language but also, in some studies, impact phonological awareness skills. In line with this purpose, this thesis compares the phonological awareness skilss of 20 non-stuttering (NS) children and 20 stuttering (S) children aged between 6;0 and 8;11 years in Turkish. The research was conducted using a descriptive comparative model. The data collection tool for the research is the Phonological Awareness Test. The obtained data were analyzed using the SPSS 26 software package. The total scores of the Phonological Awareness test and the sub-tests in the test (word counting, word omission, word combination, word separation (word awareness), rhyme discrimination, rhyme production (rhyme awareness), syllable separation, syllable deletion (syllable awareness), phoneme discrimination, initial phoneme finding, final phoneme finding, phoneme combination, phoneme separation, phoneme deletion, phoneme addition, phoneme change (phoneme awareness) were compared between the groups.