6-8 yaş arası kekemeliği olan çocukların fonolojik becerilerinin incelenmesi
Examining the phonological skills of children with stuttering between the ages of 6-8
  1. Tez No: 862139
  2. Yazar: YAREN HAMZAÇEBİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VESİLE ŞENOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, kekemeliği olan çocukların fonolojik beceriler ile ilişkisi incelenmektedir. Katılımcılar 6-8 yaş aralığındaki 35 çocuktan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak Türkçe Erken Dil Gelişim Testi (TEDİL), Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi (TODİL), KEŞİDA-4(Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı), Sesletim Sesbilgisi Testi'nin (SST) alt testlerinden Sesletim Alt Testi (SET), İşitsel Ayırtetme Alt Testi (İAT) ve Sesbilgisi Alt Testi (SAT) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi için SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır. İstatistik analizde Ki-Kare Bağımsızlık Analizi, Shapiro Wilk's Testi, Mann-Whitney U Testi, Kruskal-Wallis Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ise, SET, SAT, İAT ve doğru ünsüz üretim yüzdesi puanları kekemelik gruplarına göre karşılaştırılmış ve anlamlı farklılık olmadığı görülmüştür. Bu bulgular sonucunda kekemelik şiddetlerine göre ayrılan grupların hesaplanan puanların farklılık oluşturmadığı ifade edilmektedir Ancak kekemeliği olan çocukların SET, SAT ve İAT ham puanlarına bakıldığında kekemeliği olan çocuklarda fonolojik becerilerinde eşlik eden güçlükler gözlenmektedir. KEŞİDA, SET ve SAT puanlarının cinsiyete göre karşılaştırılmasında KEŞİDA puanında anlamlı farklılık söz konusu olmuştur. Doğru ünsüz üretim yüzdesi ve İAT puanlarının cinsiyete göre karşılaştırılmış ve işitsel ayırt etme testi puanında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. KEŞİDA, SET, SAT, İAT ve Doğru Üretim Yüzdesi yaş gruplarına göre karşılaştırılmış anlamlı farklar bulunamamıştır. Kekemelik grupları yaş grupları karşılaştırılmış ve aralarında anlamlı farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between phonological skills and children with stuttering. The participants consist of 35 children aged 6-8 years. Turkish Early Language Development Test (TEDİL), Turkish School-Age Language Development Test (TODİL), KEŞİDA-4 (Stuttering Severity Assessment Tool), Subtest of Articulation Phonology Test (SST) including Articulation Subtest (SET), Auditory Discrimination Subtest (İAT), and Phonological Subtest (SAT) were used as data collection tools. The statistical analysis of the data was conducted using SPSS 26.0 software package. Chi-square Independence Analysis, Shapiro Wilk's Test, Mann-Whitney U Test, and Kruskal-Wallis Test were employed in the statistical analysis.As a result of the analyses, SET, SAT, İAT, and the percentage of correct consonant production scores were compared among stuttering groups, and no significant differences were observed. It is stated that the calculated scores of the groups separated by stuttering severity did not create a difference. However, when looking at the raw scores of SET, SAT, and İAT in children with stuttering, difficulties accompanying phonological skills were observed. In the comparison of KEŞİDA, SET, and SAT scores by gender, a significant difference was found in the KEŞİDA score. The percentage of correct consonant production and İAT scores were compared by gender, and significant differences were observed in the auditory discrimination test scores.KEŞİDA, SET, SAT, İAT, and the Percentage of Correct Production were compared according to age groups, and no significant differences were found. Stuttering groups were compared across age groups, and no significant differences were found among them.