Türkçe konuşan 6-9 yaş arası kekemeliği olan ve kekemeliği olmayan çocukların dil becerilerinin karşılaştırılması
Comparison of language skills of Turkish speaking children between the ages of 6-9 with and without stuttering
- Tez No: 941185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEGÜL ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Dil; fonoloji, morfoloji, sentaks, semantik ve pragmatik beceri gibi birçok alt sistemden oluşmakta ve dil bilgisi, bu alt sistemlerin her birinde iyi olmayı ve bu becerileri esnek bir iletişim sisteminde bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Kekemelik, ses, hece veya tek heceli sözcüklerin tekrarı, seslerin uzatılması ve hava akımındaki bloklar şeklinde görülebilen konuşmanın akışını sekteye uğratan anormal derecede yüksek bir sıklık ve/veya durma süresi ile karakterize bir konuşma bozukluğudur. Bu çalışmaya 6-8;11 yaş aralığında, anadili Türkçe ve kekemeliği olan 20 çocuk ve tipik gelişim gösteren 20 çocuk dahil edilmiştir. Çalışmanın amacı kekemeliğin dil becerilerini etkileyip etkilemediğini araştırmaktır. Bu doğrultuda dil gelişimini değerlendirmek amacıyla Türkçe Okul Çağı Dil Gelişim Testi; kekemelik şiddetini ölçmek amacıyla Kekemelik Şiddetini Değerlendirme Aracı kullanılarak veri toplanmıştır. Bulgulara bakıldığında ise kekemeliği olan ve tipik gelişim gösteren çocukların dil gelişimi karşılaştırıldığında sadece cümle tekrar etme alt testinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuş ve kekemeliği olan çocuklarda daha düşük çıkmıştır (p=,007
Özet (Çeviri)
Language consists of many subsystems such as phonology, morphology, syntax, semantics and pragmatic skills, and grammar aims to be good at each of these subsystems and to bring these skills together in a flexible communication system. Stuttering is a speech disorder characterized by an abnormally high frequency and/or duration of pauses that disrupt the flow of speech, which can manifest as repetition of sounds, syllables or monosyllabic words, prolongation of sounds, and blocks in airflow. This study included 20 children between the ages of 6-8;11, whose native language was Turkish and who stuttered, and 20 children who did not stutter. . The aim of the study is to investigate whether stuttering affects language skills. In this regard, in order to evaluate language development, Turkish School Age Language Development Test; To measure stuttering severity, data was collected using the Stuttering Severity Assessment Tool. When the findings are examined, when the language development of children who stutter and those who do not stutter is compared, a statistically significant difference was found only in the sentence repetition subtest and it was lower in children who stutter (p=.007