BİST Yıldız pazar kümeleme analizi ve WASPAS yöntemleriyle hisse senedi portföyü oluşturma
Stock portfolio construction with BIST Star market cluster analysis and WASPAS methods
  1. Tez No: 854811
  2. Yazar: YILMAZ ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT TOLGA GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yatırım yapma geleceğin getirdiği olumsuz durumlara karşı hazırlanma çabalarından biridir. İnsanlar tasarruflarını değerlendirmek, büyütmek amacıyla çeşitli araçlara yönlendirir. Bunlardan biri de hisse senedi piyasasıdır. Hisse senedi piyasası riskli bir piyasadır. Yatırım kararı almadan önce şirketleri tanımak önemli bir husustur. Şirketlerin finansal tabloları ve piyasa çarpanları yatırım yapacak kişi ve kurumlara önemli bilgiler sunmaktadır. Borsada işlem gören şirket sayısının fazlalığı, hesaplanan finansal oranların çokluğu, fiyat hareketleri gibi verilerin anlamlandırılması farklı yaklaşımların geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Bu çalışmanın amacı hisse senetlerine ait oranları ve çarpanları kullanarak benzer yapıdaki hisse senetlerini tespit etmek, sektörel dağılımlarını incelemek ve benzer hisse senetlerini de kendi içinde sıralamaktadır. Bu gaye ile Yıldız pazarda bulunan 149 şirketin 2019-2022 yıllarını kapsayan verileri üzerinden 14 farklı finansal oran ve piyasa çarpanı hesaplanmıştır. Bu veriler üzerinden yola çıkarak birbirine benzeyen hisse senetlerini tespit etmek amacıyla hiyerarşik kümeleme analizi yöntemi kullanılmıştır. Ortaya çıkan kümeler ile KAP sektör dağılımları karşılaştırılması yapılmıştır. Karşılaştırmalar sonucunda kümelerde toplanan hisse senetlerin genellikle farklı sektörden geldiği, 2019-2020 pandemi öncesi, 2021-2022 pandemi süreci ve sonrasında bankacılık sektörü hariç bu durumun değişmediği görülmüştür. Kümelerin benzer hisse senetlerinden oluştuğu fakat bu kümelerden portföy oluşturulmak istensen bu hisse senetlerinin hangileri olacağına karar vermek amacıyla ÇKKV yöntemlerinden WASPAS yöntemi uygulanmıştır. Sıralama sonucunda çıkan hisse senetlerinin sonraki dönem getirileri karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere göre ilk sıralarda çıkan hisse senetlerinin izleyen dönemde endeks üstü getiri sağladıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Investing is one of the efforts to prepare for the negative situations brought out by the future. People direct their savings to various instruments in order to evaluate and grow them. One of these is the stock market. The stock market is a risky market. It is important to know the companies before making an investment decision. The financial statements and market multipliers of companies provide important information to investors. The large number of companies traded on the stock exchange, the large number of financial ratios calculated, and the interpretation of data such as price movements have necessitated the development of different approaches. The aim of this study is to identify stocks with similar structures by using ratios and multipliers of stocks, examine their sectoral distribution and rank similar stocks within themselves. For this purpose, 14 different financial ratios and market multiples were calculated based on the data of 149 companies in the Stars market covering the years 2019- 2022. Based on this data, hierarchical cluster analysis method was used to identify similar stocks. The resulting clusters were compared with the KAP sector distributions. As a result of the comparisons, it was observed that the stocks gathered in clusters generally came from different sectors, and this situation did not change except for the banking sector before the 2019-2020 pandemic, during and after the 2021-2022 pandemic. WASPAS method, one of the CRM methods, was applied in order to decide which stocks would be selected if the clusters consisted of similar stocks but a portfolio was to be formed from these clusters. The subsequent period returns of the stocks ranked as a result of the ranking were compared. According to the data obtained, it was concluded that the stocks ranked in the first place provided above-index returns in the following period.