Kimlik göstergesi olarak giysinin algısal rolü
The perceptual role of clothing as an identity indicator
- Tez No: 854816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK BAYBURTLU ÇETİNSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giysi, insan bedenine giyilen çeşitili işlevlere sahip üç boyutlu tekstil nesnesidir. Üretimindeki amaç insanın temel örtünme ihtiyacını karşılamaktır. Bu ihtiyaç kapsam olarak fiziksel, sosyal ve bireysel olarak nitelenebilir. Toplum ve bireyi ilgilendiren yönü nedeniyle giysi, sosyoloji ve psikoloji bilimleri ile bağ kurmaktadır. Bireyin giysi tercihi, çeşitli işlevler ve dönem modasının yanında bireyin sahip olduğu bilgi birikimi, estetik beğenileri ve tercihleriyle şekillenerek bir kimlik oluşturmaktadır. Bu bağlamda giysinin gösterge olarak ele alınmasının, algılanmasındaki etkileri açıklamada fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Çalışmanın temelinde bir giysinin ya da giyinme biçiminin anlamının ne olduğu sorusu sorulmuş ve bu anlamın oluşmasında giysiyi giyen kişi ve çevresinin etkileri irdelenmiştir. Bir diğer soru ise belirlenen anlamların, giysi tercihlerine etkisi ve bu tercihlerin insanlar üzerinde ne gibi etkileri olduğuyla ilgilidir. Bu noktada giyside moda olgusunun etkisi ve giysinin psikolojiyle olan ilişkisi irdelenmiştir. Çalışmanın ana konularından biri olan göstergenin irdelenebilmesi için göstergebilim de ele alınmıştır. Modanın göstergebilim ve algı ile olan ilişkisi ikinci bir araştırma konusu olmuştur. Konuyla ilgili kitaplar ve akademik kaynaklar incelenerek giysinin insan yaşamındaki konumunu belirlemek ve insan üzerindeki etkilerine dikkat çekmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Clothing is a three-dimensional textile object worn on the human body, serving various functions in its production. The primary purpose of its production is to meet the fundamental need for covering the body. This need can be categorized as physical, social, and individual within its scope. Due to its relevance to both society and the individual, clothing establishes connections with the fields of sociology and psychology. The individual's choice of clothing, shaped by various functions and contemporary fashion trends, also forms an identity based on the individual's knowledge, aesthetic preferences, and choices. In this context, considering clothing as a indicator is believed to be beneficial in explaining its effects on perception. At the core of the study, the question of what the meaning of a piece of clothing or a way of dressing is has been posed, and the influences of the individual wearing the clothing and the surrounding environment on the formation of this meaning have been examined. Another question pertains to the impact of the identified meanings in clothing preferences and what effect these preferences have on individuals. At this juncture, the influence of the fashion phenomenon on clothing and its relationship with psychology has been explored. Semiotics has been considered to analyze one of the main topics of the study, the sign. The relationship between fashion, semiotics, and perception has been investigated as a secondary research topic. Books and academic sources on the subject have been scrutinized to determine the position of clothing in human life and draw attention to its effects on individuals.