Bir kırsal yerleşkede oy verme eğilimi: Aydın Germencik Mursallı örneği (2002-2023)
Voting tendency in a rural settlement: The case of Aydın Germencik Mursallı (2002-2023)
  1. Tez No: 854828
  2. Yazar: KAMİLE BATARAY ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ERCAN SEPETCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Oy kullanma hakkının dünyada yaygınlaşmasıyla birlikte oy verme davranışı da aynı düzeyde değişimler göstermiştir. Oy kullanan seçmen ise siyasi tercihini belirlerken çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Seçmenin oy verme eğiliminde hangi faktörlerin etkili olduğu sorusu geçmişte olduğu kadar günümüzde de önem taşımakta ve bu mesele araştırmalara da yansımaktadır. Araştırmalarda genel olarak oy verme eğiliminde hangi faktörün daha fazla etkili olduğu konusu tartışılmaktadır. Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de oy verme eğilimine etki eden faktörler yerleşim yerlerine göre değişkenlik göstermektedir. Özellikle aile, din, ekonomi politikaları, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, akrabalık ilişkileri ve göçmen kültürü gibi etkenler oy verme eğiliminde etkili olmaktadır. Mursallı Mahallesi, hem kırsal hem de kentsel özellikleri içerisinde barındıran bir yerleşim yeri olması sebebiyle diğer kır ve kent özelliği taşıyan yerleşim yerlerinden farklılık gösterdiği gibi Mursallı bir mübadil yerleşkesi olmasından ötürü de genel ve yerel seçimlerdeki oy verme eğilimlerinde diğer yerleşim yerlerine nazaran daha net farklılıklar ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de oy verme eğilimi üzerine birçok çalışma gerçekleştirilmiş, fakat hem eski bir belde belediyesini hem de bir mübadil yerleşim yerini kapsamlı biçimde inceleyen bir çalışma gerçekleşmemiştir. Bu çalışmanın önemi ve diğer çalışmalardan farklılığı da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın kavramsal ve kuramsal tartışmalarında literatür taramasından ve yetkili kurum/kuruluşlarından elde edilen verilerden yararlanılmış, bununla birlikte Arnavut ve Patriyotların çoğunluğunu oluşturduğu Mursallı Mahallesi'nde derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak nitel araştırma gerçekleştirilmiş ve eski belde belediyesi ve mübadil yerleşkesi olan Mursallı Mahallesi'nin oy verme eğilimi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With becoming widespread of the right to vote around the world, voting behaviour has improved accordingly and voters during determining their political tendency have been affected by various factors. The question of what factors have influence in the tendency of electrote's voting is crucial today as it was in the past and reflects on studies. The topic of what factor is the most effective in the voting tendency has been generally discussed in the studies. Factors affecting voting tendency vary according to settlements in Türkiye as in the world. Especially the factors such as family, religion, economic policy, age, sex, level of education, relationships, immigrant culture have an impact on voting tendency. Despite being a settlement containing both rural and urban characteristic; Mursallı Neighborhood differs from the other settlements with the same characteristics due to not only being an exchanged settlement but also having clear differences in voting tendencyin general and local elections compared to other settlements. In Türkiye a lot of studies have been carried out in voting tendency but the elections of an exchanged settlement which was ruled by municipality in the past have not been studied in such detail. The importance of this study and its difference from other studies emerge at this point. Over the debates of this notional and academic study, the data which is obtained from literatüre review and authorized institutions/organizations has been utilized. Besides, in Mursallı Neighborhood consisting mostly of Albanian and“Patriyot”immigrants, a quantativere search were held by using depth interview tecnique. It has been studied on voting tendency of an exchanged settlement, Mursallı Neighborhood which was ruled by municipality in the past.