Kalp Cerrahisi Sonrası Hastalara Verilen Taburculuk Eğitiminin İyileşme ve Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi
The Effects of Discharge Education Program on Recovery and Quality of Life After Cardiac Surgery
  1. Tez No: 854842
  2. Yazar: EVA KAJTI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYFER ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Hızlı gelişen günümüzün dünyasında sedanter yaşam, hava kirliliği, hazır yiyecek/içecek, ulaşım araçlarının çokluğu, tütün ve alkol kullanımı ve bunlara bağlı eşlik eden hastalıkların artmasıyla birlikte kalp ve damar hastalıklarının birincil mortalite nedeni olarak gösterilmesine neden olmuştur. Birincil yaklaşımlardan olan açık kalp ameliyatı, tıbbi tedaviye oranla semptomsuz, kaliteli ve daha uzun bir yaşam beklentisi sağlaması nedeniyle tercih edilmektedir. Araştırma, kalp cerrahisi sonrası verilen taburculuk eğitiminin iyileşme ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü, ön test-son test kontrol gruplu deneysel tasarımda, Mart 2022- Temmuz 2023 tarihleri arasında iki Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Kalp ve Damar Cerrahisi ABD yatan 70 hasta ile planlandı ve gerçekleştirildi. Araştırmanın verileri 'Hasta Kişisel Bilgi Formu', 'Çok Boyutlu Yaşam Kalitesi Ölçeği', 'İyileşme Kalitesi-40 Anketi' ve 'Telefonla İzlem Formu' kullanılarak yüz yüze ve telefon aramaları aracılığı ile toplandı. İlk yüz yüze görüşmede hastalara taburculuk eğitimi anlatıldı, eğitim kitapçığı ve mobil uygulama verildi. Kontrol grubuna standart hastane eğitimi verildi.
Özet (Çeviri)
Nowadays rapid development, sedentary life, air pollution, fast food/beverages, abundance of means of transportation, tobacco and alcohol use, and the increase in associated diseases have caused cardiovascular diseases to be shown as the primary cause of mortality. Open heart surgery, one of the primary approaches, is preferred because it provides a symptom-free, high-quality and longer life expectancy compared to medical treatment. This research was conducted as a randomized controlled, pretest-posttest control group experimental design to determine the effects of discharge training after cardiac surgery on recovery and quality of life. The study was completed between March 2022 and July 2023, at two Training and Research Hospitals with 70 inpatients. The data of the study were collected face to face and via telephone calls using the 'Patient Personal Information Form', 'Multidimensional Index of Life Quality ', 'Quality of Recovery -40 Questionnaire' and 'Telephone Follow-Up Form'. In the first face-to-face meeting, discharge training was explained to the patients, and a training booklet and mobile application were given. The control group received standard hospital education.