Écrıture Fémınıne kavramı çerçevesinde Vırgınıa Woolf'un romanlarının incelenmesi
An analysis of Virginia Woolf's novels from the view point of Écriture Féminine
  1. Tez No: 854845
  2. Yazar: MERT ÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM ALP PAMUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Virginia Woolf'un romanları écriture féminine bakış açışı ile değerlendirilmeye çalışılmıştır. Tezde Virginia Woolf'un 1915 ve 1937 yılları arasında yazmış olduğu eserler incelenmiştir. Bu kapsamda öncelikle écriture féminine kavramı detaylı bir şekilde açıklanmış ve sonra Virginia Woolf'un eserleri bu kavram çerçevesinde ele alınmıştır. Belirlenen kuramın metin merkezli bir yaklaşım olması sebebiyle Virginia Woolf'un kişisel hayatının romanlara yansımaları dikkate alınmazken genel olarak romanlarında kullanılan dil ve gösterenler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, Virginia Woolf's novels were evaluated based on the concept of écriture féminine. The novels analyzed in this study cover the works written by Virginia Woolf between the years 1915 and 1937. In this context, first the concept of écriture féminine was explained in detail and then the novels of Virginia Woolf were evaluated based on this concept. Since a text-centered approach was applied in this study, the reflections of Virginia Woolf's personal life on her works were not taken into account, while language usage and signifiers in the novels were interpreted in a general context.