Finansal okuryazarlığın online alışveriş sitelerinden alışveriş yapma niyetine etkisi
The effect of financial literacy on the intention to shopping from online shopping sites
  1. Tez No: 854868
  2. Yazar: YASİN ESKİCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KADERLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Finansal okuryazarlık denilince akla ilk gelen konular; kişisel bütçe yönetimi, yatırımlar, tasarruflar gibi konulardır. Bu konular başta olmak üzere finansal becerileri anlama, yönetme ve kullanma becerisine finansal okuryazarlık denmektedir. Online alışveriş, insanların elektronik ortamlar aracılığıyla zaman ve mekan kısıtlaması olmadan alışveriş yapmasına imkan sağlamaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber online alışveriş günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında finansal okuryazarlık kavramı ve bu kavramın önemi açıklandıktan sonra dünya üzerinde finansal okuryazarlık durumuna değinilmiştir. Ardından Türkiye'de finansal okuryazarlık ve online alışveriş kavramları incelenmiştir. Finansal okuryazarlık ile online alışveriş sitelerinden alışveriş yapma niyetinin ilişkisi incelenmesi için Finansal Okuryazarlık ve Online Alışveriş Süreci başlıkları altında yer alan iki ölçek oluşturulmuştur. Bu ölçekleri ve demografik bilgileri içeren üç bölümden oluşan anket toplam 412 kişiye uygulandı. Yapılan analiz sonuçları incelendiğinde cinsiyete göre farklılık görülmediği, fakat medeni duruma, öğrenci olma durumuna, aylık gelire, eğitim durumuna, mesleğe, alışveriş yapma sıklığına, internetten alışveriş yapma sıklığına ve aile bütçesi yapma durumuna göre gruplar arasında farklılık görüldüğü sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca Finansal Okuryazarlık ile Online Alışveriş Süreci ölçekleri arasında pozitif yönlü (0,35) bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Issues to consider when it comes to financial literacy: These are topics such as personal budget management, investments and savings. The ability to understand, manage and use financial skills, especially these issues, is called financial literacy. Online shopping allows people to shop through electronic media without time and place restrictions. With developing technology, online shopping has become a part of daily life. In this thesis study, after explaining the concept of financial literacy and the importance of this concept, the situation of financial literacy in the world is touched upon. Then, the concepts of financial literacy and online shopping in Turkey were examined. Two scales under the headings Financial Literacy and Online Shopping Process were created to examine the relationship between financial literacy and the intention to shop on online shopping sites. The survey, which consists of three parts including these scales and demographic information, was applied to a total of 412 people. When the analysis results were examined, it was concluded that there was no difference according to gender, but there were differences between the groups according to marital status, student status, monthly income, educational status, profession, frequency of shopping, frequency of online shopping and family budgeting status. It was also concluded that there was a positive relationship (0.35) between Financial Literacy and Online Shopping Process scales.