Yaşlılık sürecinde yerinde yaşlanma ve yerel yönetim uygulamaları: Samsun örneği
Aging in place and local government practices in the old age process: The case of Samsun
- Tez No: 854878
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CANATAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, Samsun Büyükşehir Belediyesi Yaşlılara Bakım Merkezi'nden çeşitli hizmetler alan yaşlıların yerinde yaşlanma deneyimlerinin araştırılmasını içerir. Araştırmada nitel araştırma geleneği içerisinde yer alan fenomenolojik yorumlama deseni kullanılmıştır. Bu çerçevede 50 yaşlı katılımcı ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş ve kişilerin deneyimleri dokusal betimleme ve yapısal betimleme yoluyla değerlendirilmiştir. Ev ve geniş çevresi hakkındaki düşüncelerinin, duygularının ve fikirlerinin ayrıntılı tanımları paylaşılmıştır. Görüşmenin içeriğini; yaşlılığa bakış, yerinde yaşlanma deneyimleri, tampon mekanizma görevi gören belediyenin yaşlıya evinde sunduğu hizmetler, yaşlının destekli yaşam deneyimleri, mahalle ve kentte yaşam, aktif yaşlanma becerisi, yaşlı ve teknoloji ilişkisi ve bakım veren kurum çalışanlarının deneyimleri, oluşturmaktadır. Evde bakım hizmeti sunan profesyonellerin, evde bakım alan yaşlıların, yerinde yaşlanma deneyimlerine nasıl katkı sundukları ve yaşlının ne hissettiğinin anlaşılması ortaya konmuştur. Çalışmada son olarak; bütüncül bakış açısıyla, yerinde yaşlanmaya devam edecek olan yaşlıların destekli yaşam konusunda doğacak ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, doğru politikaların yürütülebilmesi için yaşlının yaşamsal ihtiyaçları, gelecekteki perspektifleri ve olası yönleri tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study involves investigation of the aging-in-place experiences of the elderly who receive various services from Samsun Metropolitan Municipality elderly care center. Phenomenological interpretation design within the qualitative research tradition was used in the study. In this framework, interviews were conducted with 50 elderly participants in-depth and their experiences were evaluated through textural description and structural description. Detailed descriptions of their thoughts, feelings and ideas about the home and its wider environment were shared. The content of the interview included the view of aging, experiences of aging in place, services provided by the municipality to the elderly at home as a buffer mechanism, assisted living experiences of the elderly, life in the neighborhood and the city, active aging skills, the relationship between the elderly and technology, and the experiences of caregivers. It is revealed how the professionals providing home care services contribute to the aging-in-place experiences of the elderly receiving home care and the understanding of the importance of what the elderly feel. Finally, from a holistic perspective, the vital needs of the elderly and their future perspectives and possible directions are discussed in order to meet the needs of the elderly who will continue to age in place in terms of assisted living and to carry out the right policies.