Kariyer tatmininin, lider üye etkileşimi ve örgütsel bağlılık üzerindeki rolü: İstanbul'daki konaklama işletmelerinde bir araştırma
The role of career satisfaction on leader-member interaction and organizational commitment: A research in accommodation businesses in Istanbul
- Tez No: 854894
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE KONAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İşletmelerde insan kaynakları boyutunun önemi zaman içerisinde daha da ön plana çıkmıştır. Örgütsel başarıya ulaşmanın insan kaynaklarının etkinliğine yakından bağlı olduğu iyi bilinmektedir. Bu nedenle firmaların uzun vadeli hedeflerine ulaşabilmeleri ve sürekliliği sağlayabilmeleri için kendileri ile çalışanları arasındaki bağları doğru anlayıp analiz etmeleri büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, lider-üye değişimi (LÜE), örgütsel bağlılık (ÖB) ve kariyer tatmini (KT) kavramları arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Araştırma için öncelikle bir anket formu hazırlanmış ve daha sonra İstanbul'da üç ayrı işletmede çalışan 500 işçiye dağıtılmıştır. Veriler SPSS 23 istatistik paket programı kullanılarak incelenmiştir. Analiz, kavramlar arasında anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya çıkarmıştır. Araştırma, lider-üye etkileşimi, örgütsel bağlılık ve iş tatmini arasında güçlü ve pozitif bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Bunun tersine, lider-üye etkileşimi, örgütsel bağlılık ve kariyer tatmini arasında kayda değer ve negatif bir ilişki vardı. Çalışma, örgütsel bağlılık ve iş tatmininin, lider-üye etkileşimi ile örgütsel sinizm arasındaki ilişkiye bir şekilde aracılık ettiğini de ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of the human resources dimension in businesses has become more prominent over time. It is well known that achieving organizational success is closely tied to the effectiveness of human resources. Therefore, it is of great importance for companies to correctly understand and analyze the ties between themselves and their employees in order to achieve their long-term goals and ensure continuity. This study aims to reveal the relationships between the concepts of leader-member exchange (LMX), organizational commitment (LO) and career satisfaction (CT). For the research, a survey form was first prepared and then distributed to 500 workers working in three different enterprises in Istanbul. The data were analyzed using the SPSS 23 statistical package program. The analysis revealed significant relationships between concepts. The research revealed a strong and positive relationship between leader-member interaction, organizational commitment and job satisfaction. In contrast, there was a significant negative relationship between leader-member exchange, organizational commitment, and career satisfaction. The study also revealed that organizational commitment and job satisfaction somehow mediate the relationship between leader-member exchange and organizational cynicism.