Sosyolojik açıdan salgın hastalıklar: Salgın hastalıklarla başa çıkmada dinin rolü ve fonksiyonları
Epidemic diseases from a sociological perspective: The role and funtions of religion in coping with epidemics
  1. Tez No: 854920
  2. Yazar: SELAMEDDİN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALEDDİN TAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
İnsanoğlu, yaşamı boyunca dine yönelme ihtiyacı duymuştur. İnsana acizliğini gösterip onu bir dine inanmaya sevk eden dış etkenler arasında kıtlıklar, depremler, savaşlar ve salgın hastalıklar sayılabilir. Bu tarz durumlarda insan kurtuluşa ermek amacıyla doğaüstü bir güce yönelmektedir. Bunu da ağırlıklı olarak dini başa çıkma argümanları vasıtasıyla gerçekleştirmektedir. Salgın, deprem, kıtlık vb. doğal afetlerin bıraktığı tahribat özellikle sosyal kırılganlığı yüksek olan engelliler, yaşlılar, çocuklar, kadınlar ve yoksullar üzerinde hissedilmektedir. Bilimin yetersiz kaldığı durumlarda insanlar Tanrı merkezli çözüm arayışına başvurmaktadır. Bu bağlamda dua, kader, sabır, şükür, geleneksel tedavi uygulamaları gibi dini başa çıkma motifleri öne çıkmaktadır. Bu motifler zorlu olaylar sonucunda oluşan stres, kaygı ve depresif davranışları en aza indirgemektedir. Bu çalışma esas olarak İslamiyet ve diğer dinlerdeki dini başa çıkma vasıtalarını salgın hastalıklar bağlamında ele almaktadır. Araştırma ayrıca salgın hastalıkların demografik, iktisadi, psikolojik, politik, dini, sosyolojik etkilerini bilimsel tahlillerle analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings may feel the need to turn to religion throughout their lives. Famines, earthquakes, wars and epidemics can be counted among the external factors that show man his helplessness and lead him to worship a Creator. In such situations, usually in disaster situations, people feel the need to turn to a supernatural power in order to achieve salvation. It achieves this mainly through religious coping arguments. Epidemic, earthquake, famine, etc. The devastation caused by natural disasters is felt especially on the disabled, the elderly, children, women and the poor, who have high social vulnerability. In cases where science is insufficient, people turn to seek God-centered solutions. In this context, religious coping motifs such as prayer, fate, patience, gratitude and traditional treatment practices are used. These motifs minimize stress, anxiety and depressive behaviors that occur as a result of challenging events. This study mainly deals with religious coping tools in Islam and other religions in the context of epidemic diseases. The research also analyzes the demographic, economic, psychological, political, religious and sociological effects of epidemics with scientific analysis.