Yerel yönetim çalışanlarının örgütsel güven algısının bilgi uçurma davranışı üzerine etkisi: Tokat/Erbaa Belediyesi örneği
The effect of local government employees perception of organizational trust on whistleblowing behavior: Tokat/Erbaa Municipality example
- Tez No: 854919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURŞİT IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İş yaşamında çalışan performansını etkileyen birçok unsur bulunmaktadır. Söz konusu unsurların başında örgütsel güven algısı gelmektedir. Çalışanlarda örgütsel güven algısı hem performansı hem de örgüte yönelik tutumları olumlu yönde etkilemektedir. Bu nedenle örgütte güven ortamı sağlanması önemli bir konudur. Çünkü çalışan performansı ve çalışanların örgüte karşı tutumları örgütsel verimliliği de etkilemektedir. Örgütsel başarıya ulaşmada önemli olan diğer bir konu ise“bilgi uçurma”şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bilgi uçurma sayesinde örgütte görülen eksikliklerin giderilmesi mümkün hale gelmektedir. Özellikle örgüt menfaatine yönelik bilgi uçurma örgüt kültürünün daha sağlıklı olmasına katkı sağlamaktadır. Yapılan bu araştırmada da örgütsel güven algısının çalışanların bilgi uçurma davranışı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın sonunda örgütsel güven algısı ile bilgi uçurma davranışı arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Bunun yanında örgütsel güven algısının bilgi uçurma davranışını anlamlı düzeyde etkilediği görülmüştür. Çalışanların örgütsel güven algılarının cinsiyet, yaş grubu, gelir durumu ve çalışma süresi değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Bunun yanında çalışanların bilgi uçurma durumlarının cinsiyet, medeni durum, yaş grubu, eğitim durumu, gelir durumu, çalışma süresi ve mesleki statü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç olarak, çalışanların örgütsel güven algılarının bilgi uçurma davranışı üzerinde belirleyici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect employee performance in business life. The most important element in question is the perception of organizational trust. Employees' perception of organizational trust positively affects both performance and attitudes towards the organization. Therefore, providing an environment of trust in the organization is an important issue. Because employee performance and employees' attitudes towards the organization also affect organizational efficiency. Another issue that is important in achieving organizational success is“whistleblowing”. Thanks to whistleblowing, it becomes possible to eliminate the deficiencies seen in the organization. Whistleblowing, especially for the benefit of the organization, contributes to a healthier organizational culture. This study aimed to examine the effect of organizational trust perception on employees' whistleblowing behavior.