Türkiye ve Singapur'da ilkokul matematik başarısını etkileyen faktörler: TIMSS verileri üzerine bir inceleme
Factors affecting primary school mathematics achievement in Turkey and Singapore: An analysis based on TIMSS data
- Tez No: 984599
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM TABARU ÖRNEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve Singapur'da ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin matematik başarılarını etkileyen bireysel faktörleri TIMSS 2023 verileri ışığında incelemektir. İlişkisel tarama modeliyle yürütülen çalışmada öğrencilerin başarıları ile cinsiyet, yaş, okul öncesi eğitim, kitap okuma alışkanlıkları, dijital kaynak kullanımı, öz-yeterlik algısı, motivasyon ve okula yönelik tutum arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Araştırma örneklemini Türkiye'den 4.220, Singapur'dan 5.904 olmak üzere toplam 10.124 öğrenci oluşturmaktadır. Korelasyon ve çoklu regresyon analizleri sonucunda Singapur'un Türkiye'ye kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek matematik başarısına sahip olduğu belirlenmiştir. Cinsiyet değişkeninde her iki ülkede de erkek öğrenciler lehine anlamlı bir fark bulunmuş; yaş düşük düzeyde pozitif etki göstermiş, okul öncesi eğitim ise başarıyı belirgin biçimde artırmıştır. Düzenli kitap okuma ve etkili dijital kaynak kullanımı da başarıya olumlu katkı sağlamıştır. Psikolojik faktörler içinde öz-yeterlik en güçlü yordayıcı olarak öne çıkarken, Türkiye'de motivasyon negatif etkili, Singapur'da ise okul tutumu pozitif etkili bulunmuştur. Sonuçlar, bireysel faktörlerin matematik başarısında kritik rol oynadığını göstermektedir. Türkiye için programların derin öğrenmeye odaklanması, eşitsizliklerin azaltılması ve okul öncesi eğitimin yaygınlaştırılması; Singapur içinse yüksek başarıyı sürdürürken öğrencilerin psikososyal iyi oluşlarını destekleyici politikaların geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the individual factors affecting the mathematics achievement of fourth-grade primary school students in Turkey and Singapore, using TIMSS 2023 data. Conducted using a correlational survey model, the study analysed the relationships among students' achievement, gender, age, pre-school education, reading habits, use of digital resources, self-efficacy perceptions, motivation, and attitudes towards school. The research sample comprised 10,124 students, including 4,220 from Turkey and 5,904 from Singapore. Correlation and multiple regression analyses revealed that Singapore had significantly higher mathematics achievement than Turkey. A significant difference in favour of male students was found in both countries for the gender variable; age had a low positive effect, while pre-school education significantly increased achievement. Regular book reading and effective use of digital resources also contributed positively to success. Among psychological factors, self-efficacy emerged as the strongest predictor, while motivation had an adverse effect in Turkey, and school attitude had a positive impact on Singapore. The results show that individual factors play a critical role in mathematics achievement. For Turkey, programmes should focus on deep learning, reducing inequalities, and expanding pre-school education; for Singapore, policies should support students' psychosocial well-being while maintaining high achievement.