Allium cepa test materyalinde metil metansülfonat toksisitesi: Fizyolojik, sitogenetik, biyokimyasal ve anatomik değerlendirme
Methyl methansulfonate toxicity in Allium cepa test material: Physiological, cytogenetic, biochemical and anatomical assessment
  1. Tez No: 854948
  2. Yazar: ÖMER CAN PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜLTİĞİN ÇAVUŞOĞLU, DOÇ. DR. ALİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
Bu çalışmada, alkilleyici ajan metil metansülfonatın (MMS) Allium cepa L. test materyalinde sebep olduğu toksisite araştırılmıştır. Toksisite fizyolojik (çimlenme, kök uzaması ve ağırlık kazanımı), sitogenetik (mitotik indeks=MI, mikronukleus=MN ve kromozomal anormallikler), biyokimyasal (malondialdehit=MDA, süperoksit dismutaz=SOD ve katalaz=KAT) ve anatomik parametreler (kök ucu meristem hücre hasarları) yardımıyla ele alınmıştır. A. cepa bulbları toplam dört gruba ayrılmıştır (Grup I: kontrol, Grup II: 100 µM MMS, Grup III: 500 µM MMS ve Grup IV: 4000 µM MMS). Kontrol grubu çeşme suyu ve uygulama grupları ise MMS'nin üç farklı dozu ile çimlendirilmiştir. Çimlendirme işlemi 72 saat süresince oda sıcaklığında gerçekleştirilmiştir. Süre sonunda kök uçları toplanmış, rutin preparasyon işlemleri uygulanarak, mikroskobik gözlemler ve spektrofotometrik ölçümler için hazır hale getirilmiştir. Sonuçta en fazla çimlenme, kök uzaması, ağırlık kazanımı ve MI Grup I'de (kontrol) ölçülmüştür. Ayrıca en düşük MN sıklığı, kromozomal hasar sayıları, MDA düzeyi, SOD ve KAT enzim aktiviteleri de bu grupta ölçülmüştür. MMS uygulaması incelenen tüm fizyolojik parametrelerde azalmaya, sitogenetik (MI hariç) ve biyokimyasal parametrelerde ise artışa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the toxicity induced by the alkylating agent methyl methanesulfonate (MMS) in Allium cepa L. test material was investigated. Toxicity was handled with the help of physiological (germination, root elongation and weight gain), cytogenetic (mitotic index=MI, micronucleus=MN and chromosomal abnormalities), biochemical (malondialdehyde=MDA, superoxide dismutase=SOD and catalase=CAT) and anatomical (root tip meristem cell damage) parameters. A. cepa bulbs were divided into four groups in total (Group I: control, Group II: 100 µM MMS, Group III: 500 µM MMS, and Group IV: 4000 µM MMS). The control group was germinated with tap water and the application groups were germinated with three different doses of MMS. Germination was carried out at room temperature for 72 hours. At the end of the period, the root tips were collected and made ready for microscopic observations and spectrophotometric measurements by applying routine preparation procedures. As a result, the most germination, root elongation, weight gain and MI were measured in Group I (control). In addition, the lowest MN frequency, chromosomal abnormality numbers, MDA level, SOD and CAT enzyme activities were also measured in this group. MMS application caused a decrease in all physiological parameters examined, and an increase in cytogenetic (except MI) and biochemical parameters.