Beden olumlama hareketinin reklamlardaki yansımaları
Body positivity movement and its reflection on advertising
- Tez No: 854977
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CEM PEKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Reklamlar, tüketim kültürünün söylemlerini empoze etmede önemli araçlardan biridir. Reklamlar aracılığıyla oluşturulan tüketime dayalı söylemler ağırlıklı olarak kadınlar ve kadın bedeni üzerinden ilerlemektedir. Ancak ekonomik koşulların değişmesiyle kadının sosyal hayattaki rolü ve konumu da değişime uğramıştır. Bu sebeple reklamlar, tüketimin artarak devam etmesi için söylemlerinde gerçekleşen değişime ayak uydurmak zorundadır. Kadın bedeni üzerinde reklam dilinin değişimini en çok hissettiğimiz reklam türü femvertising reklamlardır. Bu tezde femvertising reklamların çatısı altında yer alan Beden Olumlama Hareketi'ni içeren reklamların, kadın tüketiciler üzerindeki etkileri anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma, altı kadın katılımcıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bulgular, Michel Foucault'nun beden-iktidar ilişkisi kavramı ve Jean Baudrillard'ın tüketim teorisi çerçevesinde yorumlanmıştır. Sonuç olarak katılımcılar satın alma tercihlerinde kendi zevklerine ve çıkarlarına uygun ürünü tercih etmeye devam etmektedirler. Ancak reklamlarda değişen söylem, söyleme uygun öğelerin kullanımı katılımcılarda farkındalık uyandırmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
Advertisements are one of the important tools in imposing the discourses of consumer culture. The consumption-based discourses created through advertisements are mainly based on women and the female body. However, with the change in economic conditions, the role and position of women in social life has also changed. For this reason, advertisements have to keep up with this change in their discourse in order for consumption to continue to increase. The type of advertisement in which we feel the change in the language of advertising on the female body the most is femvertising advertisements. In this thesis, the effects of advertisements containing the Body Positivity Movement, which is under the umbrella of femvertising advertisements, on the participants were tried to be learned. The study was conducted with six female participants. Semi-structured interview technique, which is a qualitative research method, was used in the study. The findings were interpreted within the framework of Michel Foucault's concept of body - power relationship and Jean Baudrillard's consumption theory. As a result, participants continue to prefer the product that suits their tastes and interests in their purchasing preferences. However, the changing discourse in advertisements and the use of elements appropriate to the discourse have started to raise awareness among the participants.