The phase diagrams of mixed spin-1/2 and spin-7/2 Blume-Emery-Griffiths model on the bethe lattice
Bethe kafesi üzerinde karma spin-1/2 ve spin-7/2 Blume-Emery-Griffiths modelin faz diyagramları
- Tez No: 854978
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Daha önce incelenmemiş bir alan olan karma spin-1/2 ve spin-7/2 Blume-Emery-Griffiths (BEG) modelinin Bethe örgüsü üzerindeki kritik davranışları, bu tezde kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Model, tam özyineleme bağıntıları yöntemi kullanılarak Bethe kafesi üzerinde teorik olarak incelenmiştir. Moleküler tabanlı manyetik malzemelerin ve bunların termomanyetik kayıt sistemleri gibi birçok teknolojik cihazdaki kullanımlarının daha iyi anlaşılması için karma spinli BEG modeli harika bir başlangıç noktasıdır. Alt örgü dipol momentleri ve kuadrupol momentleri için ifadeler tam özyineleme bağıntıları cinsinden elde edilmiştir. Bu denklemler uygun bir bilgisayar programlama dilinde bir iterasyon yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Biquadratik etkileşim parametresi K′ nın varlığında ve yokluğunda bu düzen parametrelerinin termal değişimleri üzerine kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Bu, sistemde meydana gelen faz geçişlerinin ayrıntılı bir analizini ve bunların birinci -dereceden mi, ikinci-dereceden mi yoksa daha yüksek dereceden mi olduklarının belirlenmesini kapsamaktadır. Ayrıca bu çalışma, q=3, 4 ve 6 koordinasyon sayıları ve biquadratik etkileşim parametresinin çeşitli pozitif, sıfır ve çeşitli negatif değerleri için modelin faz diyagramlarının (D, T) düzleminde kapsamlı bir haritasını sunmaktadır. Modelde dört farklı düzenli ferrimanyetik faz, bir düzenli antiferromanyetik faz, üç farklı hibrit faz ve bir düzensiz paramanyetik faz tespit edilmiştir. Koordinasyon sayıları q=3, 4 ve 6 için, düzenli fazların ve düzensiz paramanyetik fazın sadece ikinci dereceden faz geçiş çizgileri ile ayrıldığı bulunmuştur. Çalışma ayrıca, alt örgü net mıknatıslanma eğrilerinin geniş bir sistem parametresi aralığında sıcaklık değişimlerini kapsamlı bir şekilde araştırarak, net mıknatıslanmanın sıfır olduğu Curie sıcaklığının altındaki kritik bir sıcaklık olan telafi sıcaklığını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The critical behaviors of the mixed spin-1/2 and spin-7/2 Blume-Emery-Griffiths (BEG) model on the Bethe lattice are fully studied in this thesis, which is an area that has not been looked into before. The model was theoretically investigated on the Bethe lattice using the exact recursion relations method. For better understanding of molecular-based magnetic materials and their uses in many technological devices, like thermomagnetic recording systems, the mixed-spin BEG model is a great starting point. Expressions for the sublattice dipole moments and quadrupole moments were obtained in terms of exact recursion relations. These equations were solved using an iteration method in an appropriate computer programming language. A thorough investigation was conducted into the thermal variations of these order parameters in the presence and absence of the biquadratic interaction parameter K. This includes a detailed analysis of the phase transitions occurring in the system, determining whether they are first-order, second-order, or of higher order. Additionally, this study presents an extensive mapping of the model's phase diagrams on the (D, T) plane for coordination numbers q=3, 4, and 6 and for various positive, zero, and various negative values of the biquadratic interaction parameter. Three distinct ordered ferrimagnetic phases, one ordered antiferromagnetic phase, three different hybrid phases, and one disordered paramagnetic phase were detected in the model. For coordination numbers q=3, 4, and 6, it was found that the ordered phases and the disordered paramagnetic phase are separated only by second-order phase transition lines. Furthermore, the study aims to reveal the compensation temperature, a critical temperature below the Curie temperature where the net magnetization is zero, by extensively investigating the temperature variations of the sublattice net magnetization curves over a wide range of system parameters.