Vitis vinifera L. cv. alphonse'un gövdelerinin çiçek durumlarının ve lateral tomurcuklarının proliferasyon kapasitelerinin, yılın değişik zamanlarına göre in vitro şartlarda karşılaştırması araştırmaları
- Tez No: 65588
- Danışmanlar: PROF.DR. DAVUT BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında, Vitis vinifera L.cv. Alphonse'un lateral tomurcuklan, gövde eksplantları, çiçek durumları ve meyve çekirdekleri materyal olarak kullanıldı. Gautheret'in“Doku Kültürleri Teknikleri”ile litrede 2 mg BAP içeren MS besi ortamında kültüre alman materyallerin proliferasyon kapasitelerinin, yılın değişik zamanlarına göre in vitro şartlarda karşılaştırılması araştırmaları yapıldı. Bir yıllık zaman periyodu içinde kültüre alman lateral tomurcuklardan, köklü fideler elde edilerek, en sağlıklı ve verimli fideciklerin Kasım ve Aralık ayları içerisinde kültüre alman materyallerden oluştuğunu saptadık. Bu aylardaki materyallerden elde edilen fideciklerin gelişmesinin %80-85 civarında olduğunu tespit ettik.Bununla birlikte gövde eksplantlarının kültüre alınmasında, kallus oluşumu için bir kaç hormon denendi ve en iyi kallus oluşumunun, 2 mg/1 Kinetin + 1 mg/1 IAA 'in bulunduğu MS besi ortamında oluştuğunu tespit ettik. Ancak kolojenez olayına rastlanmadı. Çiçek durumlarının kültüre alınması ile dişi organlarından üzüm tanecikleri, çiçeğin diğer kısımlarından ise kallus elde edildi. Elde edilen üzüm taneciklerinden ve in vivo şartlarda yetişen üzüm tanelerinden alman histolojik kesitler karşılaştırıldığında, karpel sayısında herhangi bir değişme olmadığı tespit edildi.Ayrıca tüpler içerisinde bol miktarda kallus oluşumuna tanık olundu.Kalluslardan itibaren, bir yıl sonra bile fidecikler ve bunlardan itibaren de komple bitkiler elde edildi. 2 mg/1 BAP içeren MS besi ortamlarında kültüre alman meyve çekirdeklerinden itibaren kallus oluşumu tespit edilerek, kolojenez olayına rastlanmadı. Netice olarak, lateral tomurcukların Kasım ve Aralık aylarındaki mikropropagasyon işlevlerinden ve çiçek durumlarından, ıslah çalışmalarında hızlı fide- fidan üretiminin gerçekleşebileceği hususu aydınlatılmış olmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Biyoteknoloji, Asma, Meristem Kültürleri.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, lateral buds, stem explants, unbloomed flowers and fruit stones of Vitis vinifera cv. Alphonse were used. The proliferation capacities of materials cultured in MS media containing 2 mg/1 BAP using tissue culture methods were compared in vitro conditions for different periods during the year. In one year time period, root'y seedlings were obtained from cultured lateral buds and the healthiest and productive seedlings were obtained from materials cultured in November and December. During these months 80-85% success was gained from these materials. However, only callus formation was observed from stem explants, but not collogenesis. With unbloomed flowers; grapes were obtained from pistils, while callus was obtained from other parts of flowers. When comparing the histological sections from these grapes with the sections from grapes grown in vivo conditions, there were not any differences in carpel number. Seedlings and whole plants were obtained from callus, even one year after callus formation. Callus formation was observed with fruit stones cultured on media containing 2 mg/1 BAP, but collogenesis was not obtained. As a final conclusion, it is obvious that the production of seedling plants can be ensured more rapidly by the micropreparation of lateral buds cultured in November and December, and by the improvement of unbloomed flowers. KEY WORDS: Biotechnology, Grapevine, Meristem Cultures