Study of immunological markers as predicts mortality in COVID-19 patients
COVID-19 hastalarında mortalite öncesi olarak immünolojik belirteçlerin çalışması
- Tez No: 749115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM, PROF. DR. HANAA ADDAİ ALİ ALSULTANI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
SARS-CoV-2'nin neden olduğu yeni keşfedilen bir solunum yolu rahatsızlığı olan Coronavirus hastalığı 2019 (COVID-19), pandemi haline geldi. Bu araştırmanın amacı hastalardan alınan serumdaki MIP-1 ve IL-6,13 düzeylerini değerlendirmek ve COVID-19 hastalarının şiddeti arasındaki ilişkiyi analiz etmekti. Ocak 2021 ile Nisan 2021 arasında, yaşları 35 ile 65 arasında değişen 90 hasta üzerinde bir vaka kontrol çalışması yapılmıştır. Hastalar hastalıklarının ciddiyetine göre 42'si hafif/orta, 30'u ağır, 18'i kritik olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm katılımcılarda MIP-1, IL-6 ve 13'ü ölçmek için ELISA kullanıldı. Sonuçlar, ciddi ve kritik vakalarda serum MIP-1, IL-6, 13 düzeylerinin sağlıklı gruba kıyasla hastalarda anlamlı olarak daha yüksek artışlara sahip olduğunu gösterdi. Korelasyon analizi, hastalarda serum MIP-1 α, IL-6, 13 seviyeleri ile bazı biyokimyasal parametrelerin anlamlı pozitif korelasyonlarını ortaya çıkardı. MIP-1α, IL-6, 13'ün artış seviyesinin, hastalık şiddeti için erken tahmin belirteçleri olarak hastaların ciddi hastalık geliştirmesini önlemeye yardımcı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Coronavirus disease 2019 (COVID-19), a newly discovered respiratory ailment caused by SARS-CoV-2, has just become pandemic. It was the goal of this research to evaluate the levels of MIP-1 and IL-6,13 in serum from patients and analyze the relationship between the severity of COVID-19 patients. Between January 2021 and April 2021, a case-control study was conducted on 90 patients aged 35 to 65 years old. The patients were divided into three groups based on the severity of their disease, with 42 patients having mild/moderate cases, 30 suffering from severe cases, and 18 suffering from critical cases. ELISA was used to quantify MIP-1, IL-6, and 13 in all participants. Results showed that serum MIP-1, IL-6, 13 levels in severe and critical cases had a higher significantly raises in patients when compared with healthy group. The correlation analysis revealed significant positive correlations of some biochemical parameters with serum MIP-1 α, IL-6, 13 levels in patients. Concluded that the increase level of MIP-1α, IL-6, 13 may help to prevent patients from developing severe illness as early predicts markers for disease severity.