The correlation of ACE2 and IL-12 genes polymorphism and some immunological parameters on patients with COVID-19 disease in Iraq
Irak'ta COVID-19 hastalığı olan hastalarda ACE2 ve IL-12 gen polimorfizmi ile bazı immünolojik parametrelerin korelasyonu
- Tez No: 875843
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİ ORKUN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalıĢma, COVID-19 hastalarında ACE2 ve IL-12 gen polimorfizmleri ile bazı immünolojik parametreler arasındaki korelasyonu tahmin etmeyi amaçlanmıĢtır. Bu doğrultuda, neden belirli bireylerde COVID-19'un Ģiddetli belirtilerinin ortaya çıktığı, bunlara sebep olan genetik temeller ve konakçı-virüs etkileĢimleri incelenmiĢ ve doğrulanmıĢ koronavirüs enfeksiyonu olan bireylerde gen polimorfizmlerini belirlemek için özellikle COVID-19 ile iliĢkili iki gen olan ACE2 ve IL-12'ye odaklanmıĢtır. Bu bağlamda çalıĢmaya 40 sağlıklı ve 80 COVID-19 hastası olmak üzere 120 birey dahil edilmiĢtir. Sağlıklı ve hasta bireylerden alınan nazal ve orofaringeal sürüntü ile kan örnekleri Kasım 2022-28 Ocak 2023 tarihleri arasında Al-Dewanyah Genel Hastanesi'ne baĢvuran bireylerden alınmıĢtır. Alınan sürüntü örnekleri SARS-CoV-2 RT-qPCR tespit kiti ile test edilerek COVID-19 virüsünün varlığı tespit edilmiĢtir. Kan örneğinden DNA elde etmek için gSYNC DNA Ekstraksiyon Kiti ve ilgili reaktifler kullanılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to estimate the correlation between ACE2 and IL-12 gene polymorphisms and some immunological parameters in COVID-19 patients. Accordingly, we examined why severe symptoms of COVID-19 occur in certain individuals, the genetic basis and host-virus interactions that cause them, and specifically focused on two COVID-19-related genes, ACE2 and IL-12, to identify gene polymorphisms in individuals with confirmed coronavirus infection. In this context, 120 individuals, 40 healthy and 80 COVID-19 patients, were included in the study. Nasal and oropharyngeal swabs and blood samples from healthy and sick individuals were taken from individuals admitted to Al-Dewanyah General Hospital between 1 November 2022 and 28 January 2023. The swab samples were tested with SARS-CoV2 RT-qPCR detection kit to detect the presence of COVID-19 virus. The gSYNC DNA Extraction Kit and related reagents were used to extract DNA from the blood sample.