KOVİD-19 enfeksiyonu NRF2 gen ekspresyonunu takip eden biyokimyasal ve fizyolojik değişiklikler
Biochemical and physiological changes following COVID-19 infection and NRF2 gene expression
  1. Tez No: 775766
  2. Yazar: ZAHRAA WEAAM QASIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇANLI, DR. SABAH HASSAAİN ENAYAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Geriatri, Geriatrics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma, kan ve serum örneklerinde Coronavirüs'ün etkisini ve bunun biyokimyasal ve immünolojik parametrelerle ve yaş, cinsiyet, klinik semptomlar ve kronik hastalıklar gibi bazı faktörlerle ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Güney Irak'ta 3 ay boyunca (1 Mart - 1 Haziran) 100 kovid-19 hastası (erkek ve kadın) toplandı. Bu çalışmanın sonuçları 84 ciddi durum ve 16 kritik durum ve 60 numune kontrolü gösterdi. Şiddetli kovid-19 hastalarında daha yüksek ferritin seviyeleri bulunurken, kritik kovid-19 hastaları vakalarında D-dimer seviyeleri daha yüksekti. Kovid-19 hastaları için kritik vakalarda CRP ve WBC daha yüksek seviyelerdeydi. Kritik vakalarda kovid-19 hastalarının trombosit seviyeleri daha düşüktü. RT-PCR incelemesi, 5'-A/GTGACCNNNGC gen ekspresyon seviyelerini belirlemek için Nrf2 gen ekspresyonunu gösterdi, kovid-19 ve biyokimyasal ve immünolojik parametreler ile ilgiliydi. Şiddetli vakalarda daha yüksek gen ekspresyonu seviyeleri belirlendi ve cinsiyet veya yaşın Nrf2 gen ekspresyon seviyeleri üzerinde hiçbir etkisi yoktu. Parametre seviyeleri, kovid-19 ile enfekte olduğunda hastanın cinsiyetinden etkilenmedi. Bazı fizyolojik faktörlere bağlı olarak trombosit seviyeleri kadınlarda daha yüksekti. Kovid-19 hastalarının yaş gruplarında (40-59 yaş) LDH ve RBC seviyeleri 70 yaş üstü ve WBC seviyeleri daha yüksekti. Kovid-19 hastalarının HGB seviyeleri 70 yaş üstü grupta daha düşüktü. Gen ekspresyon seviyeleri ile ferritin, D-dimer, RBS, CRP ve WBC seviyeleri arasında daha yüksek pozitif ilişki vardı. Gen ekspresyon seviyeleri ile trombositler (PLT) arasında zayıf bir ters ilişki vardı. 160 örnek ve Nrf2 geninin gen ekspresyonu toplandı ve tüm kovid-19 hastaları ve kontrol grubu örneklerinin parametreleri p.değerine göre analiz edildi
Özet (Çeviri)
This study was to determine the effect of the Coronavirus in blood and serum samples and its association with biochemical and immunological parameters and some factors including age, gender, clinical symptoms, and chronic diseases. 100 samples of COVID-19 patients (male and female) were collected in southern Iraq for 3 months (March 1 - 1 June). The results of this study showed 84 severe state and 16 critical state and 60 samples control. Higher levels of ferritin in the severe case of COVID-19 patients were found, while D-dimer levels were higher in the critical cases of COVID-19 patients. CRP and WBC were higher levels in critical cases for COVID-19 patients. While the platelet levels of COVID-19 patients were lower in critical cases. RT-PCR examination showed Nrf2 gene expression to determine gene expression levels 5'- A/GTGACNNNGC, it was related with COVID-19 and biochemical and immunological parameters. Higher levels of gene expression were determined in severe cases and there was no effect of gender or age on gene expression levels Nrf2. Parameter levels were not affected by the gender of the patient when infected with COVID-19. While platelet levels were higher in females, due to some physiological factors. LDH and RBC levels were higher in age groups of >70 years, and WBC were higher levels in age groups (40-59 years) of COVID-19 patients. While the HGB levels of COVID-19 patients were lower in the age groups >70 years. There was a higher positive relationship between gene expression levels and ferritin, D-dimer, RBS, CRP, and WBC levels. There was a weak inverse relationship between gene expression levels and platelets (PLT). 160 samples and gene expression of the Nrf2 gene were collected and parameters of all samples of COVID-19 patients and control group were analyzed according to p.value.