Evaluation of the anxiety of nurses working in al-nasirsyah city isolation centers during coronavirus pandemic
Al-nasiriyah şehri izolasyon merkezlerinde çalışan hemşirelerin coronavirus sırasında kaygılarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 855013
  2. Yazar: FIRAS FADHIL OBAID OBAID
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLAY ŞAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Hemşirelik mesleği, bakım ve empati yoluyla toplumsal uyumun geliştirilmesinde temel bir rol oynamaktadır. Hemşireler genellikle hastanedeki hastalar için ilk temas noktası olarak görev yapar ve sağlık hizmetinin kalitesini önemli ölçüde etkiler. Sağlık hizmeti sunumunun etkinliği, hemşirelik personelinin refahıyla karmaşık bir şekilde bağlantılıdır. Özellikle Kovid-19 salgınının getirdiği zorlu koşullar sırasında ruh sağlığı sorunlarıyla karşı karşıya kalan hemşireler, kendilerini zorlu sorumluluklara tam olarak adamakta zorlanabilirler. Sağlık çalışanlarının sağlığını korumanın büyük önem taşıdığının bilincinde olan bu kesitsel tanımlayıcı çalışma, Kovid-19 salgını sırasında izolasyon merkezlerinde çalışan hemşirelerin kaygı düzeylerini anlamaya odaklanıyor. Çalışma, Irak'ın Nasıriye kentindeki bu hemşirelerin zihinsel sağlık durumlarına ışık tutmayı ve onlara karşılaştıkları mesleki zorluklara çözüm bulmaları için bir yol sağlamayı amaçlıyor. Sonuçta araştırma, izolasyon merkezlerindeki hemşireler arasında kaygının yaygınlığını belirlemeyi ve kaygı düzeylerini etkileyen çeşitli faktörleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Irak'ın Nasıriye kentinde izolasyon merkezlerinde çalışan hemşirelerin kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Irak'ın Nasıriye kentinde izolasyon merkezinde çalışan 200 Hemşire oluşturmuştur. Kasım 2022 ile Şubat 2023 arasında ve örnekleme kriterlerini karşılayan. Veri toplama aracı olarak; katılımcı hemşirelerden ilgili verileri toplamak için sosyo-demografik bir anket ve genel anksiyete bozukluğu-7 ölçeğini kullandı.
Özet (Çeviri)
The nursing profession plays a fundamental role in fostering societal cohesion through care and empathy. Nurses often serve as the initial point of contact for patients within a hospital, significantly influencing the quality of healthcare. The effectiveness of healthcare delivery is intricately linked to the well-being of nursing staff. Particularly, during the challenging circumstances brought about by the Covid-19 pandemic, nurses facing mental health challenges may struggle to fully dedicate themselves to their demanding responsibilities. Recognizing the paramount importance of safeguarding the health of healthcare workers, this cross-sectional descriptive study focuses on understanding anxiety levels among nurses working in isolation centers during the Covid-19 epidemic. The study aims to shed light on the mental well-being of these nurses at Nasiriyah city in Iraq and provide them with an avenue to address the professional difficulties they encounter. Ultimately, the research seeks to ascertain the prevalence of anxiety among nurses in isolation centers and explore the various factors influencing their anxiety levels.The research was conducted in a descriptive cross-sectional type in order to determine the level of anxiety among nurses working in isolation centers at Nasiriyah city in Iraq, The population of the study consisted of 200 Nurses who work in isolations center at Nasiriyah city in Iraq , between November 2022 and February 2023 and meeting the sampling criteria. As a data collection tool; employed a socio-demographic questionnaire and the general anxiety disorder-7 scale to gather pertinent data from the participating nurses.