Irak'ın nasiriyah kentindeki kalp hastaları arasında depresyon, anksiyete ve stres düzeylerinin belirlenmesi
Determination of depression, anxiety and stress levels among heart patients in nasiriyah, İraq
- Tez No: 855018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN TOPTAŞ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Irak'ın Nasiriyah kentindeki bir eğitim hastanesi ve kalp merkezine başvuran kalp hastalarının depresyon, anksiyete ve stres puan ortalamalarının incelenmesi ve kalp hastalarının demografik verilerin (yaş, cinsiyet, medeni durum, gelir) ile depresyon, anksiyete ve stres puan ortalamalarına göre farklılık olup olmadığının ortaya konulması bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Irak Nasiriyah'ta bulunan bir Eğitim Hastanesi ve bir Kalp Merkezine tedavi almak için Haziran-Eylül 2022 döneminde başvuran 200 kalp hastası ile tanımlayıcı bir çalışma yapılmıştır. Veriler yüz yüze toplanmıştır. Veri toplamak için sosyodemografik veri toplama formu ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği 21- Arapça versiyonu kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS paket programı kullanılmış olup, verilerin normallik durumu çarpıklık ve basıklık testi ile belirlenmiş olup verilerin analizinde sayı, yüzde, aritmetik ortalama, t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Çalışma grubunun %76,5'inin 51-64 yaş aralığında olduğu, çoğunluğunun erkek olduğu, %66,5'inin evli, %33,5'inin ilkokul mezunu olduğu ve depresyon puan ortalamalarının 13,65±6,24 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To examine the depression, anxiety and stress mean scores of heart patients admitted to a training hospital and heart center in Nasiriyah, Iraq, and to reveal whether there are differences in the demographic data (age, gender, marital status, income) of heart patients according to their depression, anxiety and stress mean scores. This constitutes the purpose of this study. A descriptive study was conducted with 200 heart patients who applied to receive treatment at a Teaching Hospital and a Heart Center in Nasiriyah, Iraq, between June and September 2022. Data were collected face to face. Sociodemographic data collection form and Depression Anxiety Stress Scale 21- Arabic version were used to collect data. SPSS package program was used for data analysis, the normality of the data was determined by the skewness and kurtosis test, and number, percentage, arithmetic mean, t test and ANOVA test were used in the analysis of the data. 76.5% of the study group was between the ages of 51-64, the majority were male, 66.5% were married, 33.5% were primary school graduates, and the mean depression, anxiety and stress scores were 13.65±6, respectively. It was found to be 24, 11.11±7.03 and 9.92±6.13.