Konfeksiyon makinalarındaki otomasyonun verimliliğe etkisi
The Effect of otomation in garment production machinery to the efficiency
- Tez No: 85507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ÇETİN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
V ÖZET KONFEKSİYON MAKİNELERİNDEKİ OTOMASYONUN VERİMLİLİĞE ETKİSİ BAHADIR ÜNAL, Zümrüt Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç Dr. M. Çetin ERDOĞAN Ocak 1999, 68 Sayfa Ülkemizdeki ihracat ürünlerini bir sıraya koyduğumuzda konfeksiyon ürünleri ilk sırayı almaktadır. Yoğun el emeğinden ve beceri yükünden kurtulamamış olan bu üretim, bazı otomatların kullanımıyla biraz olsun kolaylaştırılmıştır. Bu çalışmada otomat ve klasik dikiş makinelerinden etüt değerleri alınmış ve karlılık hesabı yapılarak hangi teknolojinin hangi işletme için daha uygun olduğuna karar verilmeye çalışılmıştır. Hesaplamalarda klasik düz dikiş makinesi ve otomat için ayrı ayrı toplam giderler bulunmuştur. En son kritik noktaları saptanmış ve o noktadan sonraki toplam üretim gideri incelenerek karar verilmiştir. Otomatların karlılığının yanında standart kaliteyi üretmeleri de karar vermede dikkate alınmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT THE EFFECT'OF OTOMATION IN GARMENT PRODUCTION MACHINERY TO THE EFFICIENCY BAHADIR ÜNAL, Zümrüt MSc in Textile Eng. Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Çetin ERDO?AN January 1999, 68 pages When we sort the exporting products of our country, the ready made garment products comes at the top. The production that couldn't get rid of intensive handwork and ability necessity gets easier by the utilisation of some automates. In this study, the time measurement values are taken from automates and classical sewing machines and the profitability is calculated in order to find out which technology is suitable for the manufacturer. In the calculation, the total cost values for both technologies are found. The final critical points are calculated, and the total production cost after that point is examined and decided. Beside the profitability of automates, the production of standard quality is taken into consideration while deciding.