Kapsayıcı büyüme çerçevesinde vergi ve harcama politikaları: Seçilmiş ülkeler üzerine bir inceleme
Tax and expenditure policies in the framework of inclusive growth: A review on selected countries
  1. Tez No: 855083
  2. Yazar: ÖZGENUR KAYA ÇOBANOĞULLARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kapsayıcı büyüme, eşitsizliğin azaltılması ve dezavantajlı ve marjinal gruplar da dahil olmak üzere toplumun tüm üyelerinin yaşam standartlarında iyileşmenin eşlik ettiği ekonomik büyüme olarak tanımlanmaktadır. Kapsayıcı büyüme, ekonomik büyümenin hem hızı hem de modeliyle ilgilidir. Ekonomik büyüme modelini ifade eden kapsayıcı büyümeyi teşvik etmede 2 temel maliye politikası aracı bulunmaktadır. Bunlar vergi ve harcama politikalarıdır. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, kapsayıcı büyümenin sağlanmasında vergi ve harcama politikalarının etkisini ortaya koymaktır. Çalışmada, maliye politikasının kapsayıcı büyüme üzerindeki etkisi yatay-kesit regresyonunda 75 ülkeye ait 2018 yılı verileri kantil resregyon analizi kullanılarak test edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, Kapsayıcı Kalkınma Endeksi (IDI) ve Çok Boyutlu Kapsayıcılık Endeksi (MDI) modellerinde eğitim ve sağlık harcamalarının artırması ile farklı kantillerde kapsayıcı büyümenin de arttığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte, gelir üzerinden alınan vergiler ve işsizlik oranının kapsayıcı büyüme üzerindeki etkisi negatif çıkmıştır. Son olarak, nüfus artış hızı artıkça her iki modelde kapsayıcı büyümenin farklı kantillerde azaldığı tespit edilmiştir. Bu durum nüfusun artması durumunda devletin daha fazla harcama yapma eğiliminde olması gerekliliğini doğurmaktadır. Fakat eğer tam tersi durumda ise gelir eşitsizliği ve yoksulluk ile karşılaşılması muhtemel olacaktır.
Özet (Çeviri)
Inclusive growth is defined as economic growth accompanied by a reduction in inequality and an improvement in the living standards of all members of society, including disadvantaged and marginalized groups. Inclusive growth is about both the pace and pattern of economic growth. There are two basic fiscal policy tools to promote inclusive growth, which refers to the economic growth model. These are tax and spending policies. Based on this, the aim of this study is to reveal the impact of tax and expenditure policies on ensuring inclusive growth. In the study, the effect of fiscal policy on inclusive growth was tested in a cross-sectional regression using 2018 data from 75 countries using quantile regression analysis. According to the findings, it has been determined that inclusive growth in different quantiles increases with the increase in education and health expenditures in the Inclusive Development Index (IDI) and Multidimensional Inclusion Index (MDI) models. However, the impact of taxes on income and the unemployment rate on inclusive growth was negative. Finally, it has been determined that as the population growth rate increases, inclusive growth decreases at different quantiles in both models. This situation creates the necessity for the state to tend to spend more in case the population increases. However, if it is the opposite, income inequality and poverty will likely be encountered.