Makroekonomik haberlerin sektör endekslerine etkisi: Borsa İstanbul'da bir uygulama
Impact of macroeconomic news on sector indices: An application in Borsa Istanbul
  1. Tez No: 855085
  2. Yazar: MERVE YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma ile Borsa İstanbul'da yer alan sektörel endekslerin getirileri üzerinde makroekonomik haber duyurularındaki sürprizlerin etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda makroekonomik haber duyurularındaki sürprizlerin Borsa İstanbul'da işlem gören seçilmiş sektörel endekslerin getirileri üzerindeki etkilerinin neler olduğu ve makroekonomik duyuru süprizlerine karşı Borsa İstanbul'daki sektörel endekslerin tepkilerinin nasıl olduğu volatilite modelleri ile test edilmiştir. Çalışmada 01 Ocak 2018-31 Aralık 2022 dönemlerini kapsayan 26 adet BIST sektörel endekslerin günlük kapanış fiyatları Tradingview veri platformundan elde edilmiştir ve Bloomberg veri platformlarından elde edilen enflasyon oranı, büyüme oranı, işsizlik oranı, TCMB politka faiz oranı, FED faiz oranı makroekonomik değişkenlerine ait beklenti ve gerçekleşme verileri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda ortalama getirilerin tüm sektörel endekslerde pozitif olduğu, olumlu haber duyurularının olumsuz haber duyurularına göre sektörleri pozitif etkilediği tespit edilmiştir. BIST endekslerinde yaşanan negatif şokların, pozitif şoklardan daha fazla volatiliteye neden olduğu ve bu bağlamda endekslerde kaldıraç etkisinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu sonuçlar BIST'te işlem yapan yatırımcılara makroekonomik duyuru sürprizlerinin etkileri konusunda fikir vermesi açısından önemlidir. Çalışmada 26 adet BIST sektörel endekslerin makroekonomik duyuru sürprizlerine karşı verilen tepkileri ölçmesi ile bugüne kadar yapılmış olan en kapsamlı çalışma olması nedeniyle literatüre katkı sağlanması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effects of surprises in macroeconomic news announcements on the returns of sectoral indices in Borsa Istanbul. For this purpose, the effects of surprises in macroeconomic news announcements on the returns of selected sectoral indices traded in Borsa Istanbul and the reactions of sectoral indices in Borsa Istanbul to macroeconomic announcement surprises were tested with volatility models. In the study, the daily closing prices of 26 BIST sectoral indices covering the period of 01 January 2018-31 December 2022 were obtained from the Tradingview data platform and the expectations of macroeconomic variables such as inflation rate, growth rate, unemployment rate, CBRT policy interest rate, FED interest rate obtained from Bloomberg data platforms. and realization data were used. As a result of the study, it was determined that average returns were positive in all sectoral indices and positive news announcements affected the sectors positively compared to negative news announcements. It has been determined that negative shocks in BIST indices cause more volatility than positive shocks and in this context, the leverage effect in the indices is higher. These results are important in terms of giving investors trading on BIST an idea about the effects of macroeconomic announcement surprises. The study is expected to contribute to the literature as it is the most comprehensive study conducted to date, measuring the reactions of 26 BIST sectoral indices to macroeconomic announcement surprises.