Kurrâ kavramı ve kurrâ sahabilerin kırâat ilmindeki yeri
The concept of kurrâ and the place of kurrâ companies in kirâat
  1. Tez No: 855089
  2. Yazar: YUSUF ALATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kur'an-ı Kerim indirilmeye başlandığı andan günümüze kadar hıfz, kitâbet vb. usullerle -indirildiği şekliyle- muhafaza edilmesi ve gönderilen son ilahî kitap olması hasebiyle önem arz etmektedir. Kur'an'ın ilk muhatapları sahabedir. Kur'an-ı Kerim ve kıraati Hz. Peygamber'den günümüze kadar nesilden nesle aktarılarak nakledilmiş, bu nesillerin en önemli halkasını ise sahabe oluşturmuştur. Sahabe, İslami ilimlerden olan kıraat ilminde seçkin kimselerden oluşmaktadır. Hz. Peygamber zamanında sahabenin Kur'an'a ve kıraatine gösterdiği önem herkes tarafından bilinmektedir. Kur'an ve kıraatlerinin Hz. Peygamber'den mütevatiren nakledilmesinde sahabenin önemi büyüktür. Bu konuda çok sayıda sahabe gayret sarf etmiştir. Sahabe, Hz. Peygamber'den duydukları ve öğrendikleri kıraatleri şifahi olarak nakletmiş, yazarak kayıt altına almış ve tespit etmişlerdir. Kıraatlerin naklinde esas olan ise“şifahi nakil”olmuştur. Kur'an kıraatlerine göre Mushafları imla ve istinsah eden sahabe, iki şahit ile son arzaya uygun kıraatleri büyük bir dikkat ve titizlikle kaydetmişlerdir. Sahabe, Kur'an kıraatini Hz. Peygamber'den çeşitli vecihlerle almışlardır. Hz. Peygamber'den alınan bu vecihler bazı sahabiler tarafından aktarılmıştır. Bu sahâbîler; Ömer b. el-Hattâb (ö. 23/644), Abdullah b. Mes'ûd (ö. 32/652-53), Ebû'd-Derdâ (ö. 32/652), Übey b. Kâ'b (ö. 33/654), Osmân b. Affân (ö. 35/656), Ali b. Ebi Tâlib (ö. 40/661), Ebû Mûsâ el-Eş'arî (ö. 42/662-63) ve Zeyd b. Sâbit (ö. 45/665)'tir. Bu çalışma da Hz. Peygamber'e kadar intikal eden senet zinciri içerisindeki sahabîler belirlenmiştir. Bu mezkûr sahabîlerin hayatları ve kıraat ilmine katkıları ele alınmıştır. Yine bu çalışma da bahsi geçen kıraatleri muhafaza eden kurra sahabîlerin kıraat ilmindeki yerleri ve önemleri incelenmeye çalışılmış ve bu sahabîler ile ilgili müstakil bir eser ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Memorization, inscription, etc. from the moment the Holy Quran was sent down to the present day. It is important because it is preserved in the same way as it was revealed and because it is the last divine book sent. The first addressees of the Quran are the companions. The Holy Quran and its recitation by Hz. It has been transmitted from generation to generation since the Prophet until today, and the most important link of these generations is the companions. Companions consist of distinguished people in the science of recitation, which is one of the Islamic sciences. Hz. The importance that the companions showed to the Quran and its recitation during the time of the Prophet is known to everyone. Hz. Quran and its recitations. The importance of the companions in the transmission of the Prophet Muhammad is great. Many companions made efforts in this regard. Companions, Hz. They transmitted the recitations they heard and learned from the Prophet orally, recorded them in writing, and identified them. The main principle in the transmission of recitations was“oral transmission”. The Companions, who spelled and copied the Mushafs according to the recitations of the Qur'an, recorded the recitations in accordance with the final verse with great care and meticulousness, with two witnesses. Companions read the Qur'an from Hz. They took it from the Prophet in various ways. Hz. These aspects taken from the Prophet were conveyed by some companions. These companions; Omar b. al-Khattâb (d. 23/644), Abdullah b. Mes'ûd (d. 32/652-53), Ebû'd-Derdâ (d. 32/652), Übey b. Ka'b (d. 33/654), Osman b. Affan (d. 35/656), Ali b. Ebi Talib (d. 40/661), Ebû Mûsâ al-Eş'arî (d. 42/662-63) and Zeyd b. Thabit (d. 45/665). In this study, Hz. Companions within the chain of deeds handed down to the Prophet have been identified. The lives of these companions and their contributions to the science of recitation are discussed. Again, in this study, the place and importance of the quran companions who preserved the mentioned recitations in the science of recitation was tried to be examined and an independent work was tried to be put forward about these companions.