İşsiz olmanın erkeklik kurgusundaki etkisi: İşsiz erkeklerin dertlerine toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında bir bakış
The effect of being unemployed on the construction of masculine: a look at the problems of unemployed men in the context of gender roles
- Tez No: 855090
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın ve Aile Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: İş sahibi olmak erkeğe toplumda saygınlık ve statü kazandırdığından buna sahip olmayan 'işsiz erkekler' kendilerini bir özne olarak nasıl algılamakta, erkeklik inşa sürecinin önemli bir aşaması olan iş sahibi olma aşamasında sorun yaşayan erkek, işsiz olmanın getirdiği ne gibi sosyal baskılarla karşılaşmakta ve bu baskılarla nasıl başa çıkmaktadır. Bu sorulardan yola çıkarak, çalışmanın amacı, işsizliğin erkeklik kimliğine etkisini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemi evli ve işsiz olan 20 erkektir. Bu erkeklerle yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmanın verileri, erkekliğin, erkek gibi davranmanın öğrenildiği ve erkek kalabilmek için erkeğin sürekli mücadele verdiği, kendisine yüklenen para kazanma rolünü yerine getirmediğinde ise erkekliklerini sorguladıkları ve toplum tarafından dışlandıkları yönündedir. Ancak özellikle eşleri çalışan katılımcıların erkekliği değerlendirirken keskin sınırlarla çizilmiş ideal erkeklik algısından uzaklaştıkları ve farklı bir erkeklik mümkün yaklaşımıyla konuyu ele aldıkları görülmüştür. Sonuç: İşsizliğin erkek olmak ve erkek kalabilmek için oldukça önemli bir aşama olduğu ve gerçekleştirilmediğinde erkeklik krizine yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte özellikle eşi çalışan erkeklerin işsizlik nedeniyle erkeğin yaşamak zorunda kaldığı tüm olumsuzluklara karşı çıktıkları, çalışmanın cinsiyeti olmadığını vurgulamaları ile hegemonik erkeklik algısının kırılmaya başlaması çalışmanın dikkat çeken sonuçlarındandır.
Özet (Çeviri)
Purpose: Since having a job gives men respect and status in society, how do 'unemployed men' who do not have this perceive themselves as a subject? What kind of social pressures do men who have problems in getting a job, which is an important stage of the masculinity building process, face due to being unemployed, and how do they deal with these pressures? is coping. Based on these questions, the aim of the study is to investigate the effect of unemployment on masculine identity. Material and Method: The sample of the research is 20 married and unemployed men. An in-depth interview was conducted with these men using a structured interview form. Results: The data of the study show that masculinity and behaving like a man are learned and that men constantly struggle to remain men, and when they do not fulfill the role of earning money assigned to them, they question their masculinity and are excluded by society. However, it was observed that especially the participants whose spouses were working moved away from the sharply defined perception of ideal masculinity when evaluating masculinity and approached the issue with a different approach to masculinity. Conclusion: It has been concluded that unemployment is a very important stage for becoming and remaining a man, and when it is not achieved, it leads to a crisis of masculinity. However, one of the remarkable results of the study is that the perception of hegemonic masculinity began to break down, especially when men with working spouses opposed all the negativities that men had to experience due to unemployment and emphasized that working has no gender.