Cadaloz Mizah Gazetesi'nde Osmanlı münevverlerinin memleket ve cihana dair mülahazaları
Debates among the Ottoman intellectuals on mother-land and on world in Cadaloz Humor Newspaper
- Tez No: 855099
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ ERLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu çalışmada, Osmanlı devri mizah gazetesi okurlarının bilgi dağarcığı üzerine odaklanılmıştır. Cadaloz adı verilen siyasal içerikli mizah gazetesi içeriğinde yer alan mizah unsurları değerlendirilerek ortalama Osmanlı münevverinin insana, mekana, ülkeye ve cihana dair bilgisi ölçülmeye çalışılacaktır. Böylelikle Osmanlı okur-yazar kesimi olarak kabul ettiğimiz münevverlerin siyasete, vatana ve cihana dair duyarlılıkları tespit edilecektir. Osmanlı Devleti'nin son demlerinde ülkenin gelişmesine katkı sağlayacak münevver bireylerin birikimlerine dair arşiv ve ağırlıklı olarak Cadaloz mizah gazetesinin bütün nüshaları değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, The types of knowledge during the Ottoman era belongs to the individuals who read humor paper are focused on. It is aimed that Ottoman average intellectual's knowledge on human, place, country and on world would be gauged via looking into the humor items in the politic-humor news paper, called Cadaloz. It would be thus detected the sensitivity on politic, country and on world of Ottoman intellectuals, accepted as literate individuals. The archieve and mainly whole issues of Cadaloz humor paper would tried to be evaluated as for that identifing the intellectuals' knowledge background who were accepted as ascelator of the state at the last gasp of the Ottoman era.