Okul öncesi kurum yöneticilerinin ve öğretmenlerinin sınıf dışı öğretim tekniklerinin uygulanmasına yönelik görüşleri
Opinions of pre-school adminisrators and teachers on the application of outdoor teaching techniques
  1. Tez No: 855135
  2. Yazar: FATMA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET EMİN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi kurumlarında çalışan kurum yöneticilerinin ve öğretmenlerinin, çocukların eğitim süreçlerinde önemli bir yere sahip olan sınıf dışı öğretim tekniklerinin uygulanmasına yönelik görüşlerinin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda, Ankara ili, Keçiören ilçesinde 2020-2021 eğitim-öğretim yılında görev yapan 10 okul öncesi kurum yöneticisi ve 10 öğretmen ile görüşülmüştür. Bu araştırma nitel araştırma yönteminde temel nitel araştırma deseni ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde amaçlı örneklem tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında kullanılan veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Toplanan veriler betimsel analize tabi tutularak kodlamalar yapılmıştır. Araştırma sonucunda, öğretmenlerin ve okul öncesi kurum yöneticilerinin sınıf dışı öğretim tekniklerini tanımlarken“okul dışı”kavramı üzerine yoğunlaştıkları, sınıf dışı öğretim tekniklerini uygulamaya yönelik yetersiz bilgiye sahip oldukları, planlarında çok fazla yer vermedikleri, sınıf dışı öğrenme ortamlarına yönelik görüşlerinin yetersiz olduğu ve sınıf dışı ortamları“okul dışı ortamlarla”sınırladıkları görülmüştür. Araştırma sonucunda bulgulardan hareketle önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the opinions of the administrators and teachers working in preschool institutions on the application of outdoor teaching techniques, which have an important place in the educational processes of children. For this purpose, 10 preschool administrators and 10 teachers working in the 2020-2021 academic year in the Keçiören district of Ankara were interviewed. This research was carried out with the basic qualitative research design. Purposive sampling technique was used to determine the participants. The data used within the scope of the research were obtained with a semi-structured interview form. The collected data were subjected to descriptive analysis and coded. As a result of the research, it was found that teachers and school principals focused on the concept of“out of school”when describing outdoor teaching techniques, they had insufficient knowledge to apply outdoor teaching techniques and did not include much in their plans, and their views on outdoor learning environments were inadequate and they were“outdoor”. It was seen that they are limited to“out-of-school environments”. As a result of the research, suggestions were made based on the findings.