Asistan hekimlerin sağlık alanında yapay zekâ kullanımı hakkındaki görüş ve beklentileri ile tıbbi yapay zekâ hazır bulunuşluklarının değerlendirilmesi
Evaluation of resident physicians' opinions and expectations of artificial intelligence in medicine and their medical artificial intelligence readiness
- Tez No: 855153
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN BAYDAR ARTANTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Tıp alanında yapay zeka kullanımı gün geçtikçe artmaktadır. Tıpta uzmanlık eğitimi ile donanımlı uzman hekimler olarak yetiştirilen asistan hekimlerin, yapay zekâ gibi geleceğin teknolojilerine hazır olmaları, sağlık hizmeti sunumunda kritik önem taşımaktadır. Araştırmamızda amacımız asistan hekimlerin yapay zekâ kullanımı hakkındaki görüş ve beklentileri ile ilgili veriler elde etmek, tıbbi yapay zeka hazır bulunuşluk düzeylerini değerlendirerek bu konuda atılabilecek adımlar hakkında veriler ortaya koymak ve güncel literatür ile karşılaştırarak tartışmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız kesitsel gözlemsel tipte bir araştırmadır. Araştırma evreni Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'nde aktif eğitim alan tüm asistan hekimler olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket uygulama yöntemi kullanılmıştır. Anket formu 2 bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm ilgili literatür incelenerek araştırmacılar tarafından hazırlanmış sorulardan, ikinci bölüm Tıbbi Yapay Zekâ Hazır Bulunuşluk Ölçeğinden (TYZHBÖ) oluşmaktadır. Anket formu bağlantısı, asistan iletişim gruplarına sosyal medya platformları üzerinden mesaj yolu ile ulaştırılmıştır. Veriler SPSS 25 programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: The use of artificial intelligence in medicine is increasing day by day. Resident physicians, who are trained as well-equipped specialist physicians with medical specialty training, to be ready for future technologies such as artificial intelligence is of critical importance in health service delivery. In our study, our aim is to obtain data on the opinions and expectations of resident physicians about the use of artificial intelligence in medicine, to evaluate their level of medical artificial intelligence readiness, to provide data on the steps that can be taken in this regard and to discuss them in comparison with the current literature. Materials and Methods: Our study is a cross-sectional observational study. The population of the study was determined as all resident physicians receiving active education in Ankara Bilkent City Hospital. Online survey application method was used as a data collection tool. The questionnaire form consists of 2 parts. The first part consists of questions prepared by the researchers by reviewing the relevant literature, and the second part consists of the Medical Artificial Intelligence Readiness Scale (MAIRS). The link to the questionnaire form was sent to the assistant communication groups via social media platforms. Data were analyzed using the SPSS 25 program.