Su mercimeğinin fitoremediasyon suyunun ve bakırla kirlenmiş suyun su mercimeğinin (Lemna minor L.) peroksidaz aktivitesi ve soğan (Allium cepa L.) kök ucu mitotik aktivitesi üzerine etkileri
The effects of phytoremediation water of duckweed and copper polluted water on peroxidase activity of duckweed (Lemna minor L.) and root tip mitotic activity of onion (Allium cepa L.)
  1. Tez No: 855266
  2. Yazar: GİZEM BAHAR ATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Sucul ortamda çok sayıdaki endüstriyel prosesler sırasında salınan ağır metallerin aşırı birikimi, buna bağlı metal stresini oluşturarak bitkilerin büyüme ve gelişmelerini sınırlamaktadır. Bu araştırmada 10 mg L-1 CuSO4 içeren suyun, fitoremediasyon kapasitesi iyi bilinen Lemna minor L.' un pigment içeriklerine, peroksidaz (POX) aktivitesine ve lipit peroksidasyona etkisi ile CuSO4 içeren suyun ve fitoremediasyon suyunun Allium cepa L. kök ucu hücrelerinde mitotik indekse etkisi araştırılmıştır. Sonuçlar, 10 mg L-1 CuSO4 varlığında L. minor'un pigment içeriklerinin dramatik şekilde azaldığını, POX aktivitesinin hafifçe düştüğünü, lipit peroksidasyonun ise 2 kat arttığını göstermiştir. Mitotik aktivite ise Cu toksisitesi ile %12 azalırken, fitoremediasyon suyunda Cu miktarının %90 azalmasına bağlı olarak mitotik indeks kontrol bitkiler seviyesine yükselmiştir. Sonuç olarak, L. minor L. ile gerçekleştirilen biyoremediasyon ile Cu toksisitesi azalmış ve Cu içeren sudaki sitotoksik koşullar iyileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Excessive accumulation of heavy metals released during many industrial processes in the aquatic environment creates metal stress, limiting the growth and development of plants. In this research, the effect of water containing 10 mg L-1 CuSO4 on the pigment contents, peroxidase (POX) activity and lipid peroxidation of Lemna minor L., whose phytoremediation capacity is well known, and the effect of water containing CuSO4 and phytoremediation water on the mitotic index of root tip cells of Allium cepa L. were investigated. The results showed that in the presence of 10 mg L-1 CuSO4, the pigment contents of L. minor decreased dramatically, POX activity decreased slightly, and lipid peroxidation increased 2-fold. While mitotic activity decreased by 12% due to Cu toxicity, the mitotic index increased to the level of control plants due to the 90% decrease in the amount of Cu in the phytoremediation water. As a result, bioremediation with L. minor L. reduced Cu toxicity and improved cytotoxic conditions in Cu-containing water.