GaInNAs/GaAs yapılarında tavlama süresinin elektron sıcaklığına etkisi
The effect of annealing process on hot electron in GaInNAs/GaAs structures
  1. Tez No: 855276
  2. Yazar: SOHBET TAGANOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ ARDALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, radyo frekanslı plazma kaynağı ile donatılmış katı kaynaklı Moleculer beam epitaxy (MBE) tekniği ile büyütülmüş, farklı sürelerde tavlanmış Ga0,68In0,32N0,017As0,983/GaAs kuantum kuyusu (QW) yapılarında magnetotransport ölçümleri yapıldı. GaInNAs/GaAs yapılarında tavlama süresinin elektron sıcaklığı, güç kaybı ve enerji durulma zamanları üzerindeki etkisi sıcaklığın ve elektrik alanın fonksiyonu olarak ölçülen Shubnikov-de Haas (SdH) osilasyonlarının bağıl genliklerinin karşılaştırılması yöntemiyle incelendi. Deneyler karanlık ortamda 1,8-40 K sıcaklık aralığında ve 11 T'ya kadar manyetik alan altında, 0,165-5,276 kV/m elektrik alan uygulanarak gerçekleştirildi. Düşük sıcaklık bölgesinde elde edilen deneysel güç kaybı verileriyle teorik güç kaybı modelleri karşılaştırılarak sıcak elektronların soğuma mekanizmaları incelendi. Sıcak elektronların kristal örgüyle perdelenmemiş piezoelektrik ve deformasyon potansiyeli etkileşmesi sonucunda soğudukları gözlemlendi. Ayrıca teorik güç kaybı hesaplamalarında bir uyum parametresi olarak seçilen piezoelektrik gerginlik sabiti (e14) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetotransport measurements were performed in Ga0.68In0.32N0.017As0.983/GaAs quantum well (QW) structures, which were grown by solid-source Molecular beam epitaxy (MBE) technique equipped with radio frequency plasma source. The effect of annealing time on the electron temperature, power loss and energy relaxation rates in GaInNAs/GaAs samples were investigated by comparing the relative amplitudes of Shubnikov-de Haas oscillations as a function of temperature and electric field. Experiments were carried out by applying an electric field between 0.165-5.276 kV/m at a temperature range between 1.8 and 40 K under magnetic up to 11 T in dark medium. The cooling mechanisms of hot electrons were examined by comparing the theoretical power loss models with the experimental power loss data obtained in the low-temperature regime. It was observed that hot electrons cooled as results of unscreened piezoelectric and deformation potential interactions with crystal lattice. Additionally, the piezoelectric stress constant (e14) chosen as a fit parameter in the theoretical power loss calculations was found.