Yozgat ve yöresinde doğal olarak yetişen bazı badem genotiplerinin pomolojik ve biyokimyasal analizleri
Pomological and biochemical analysis of some almond genotypes naturally growing in yozgat province
  1. Tez No: 855304
  2. Yazar: BÜŞRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'nin Yozgat yöresinde doğal olarak yetişen badem genotiplerinin karakterize edilmesi ve ıslah programları için potansiyel adayların belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Pomolojik özellikler, yağ içeriği ve yağ asit profilleri analiz edilmiştir. Yağ asit profillerinin belirlenmesi için alev iyonizasyon detektörü (FID) ile donatılmış gaz kromatografisi (GC) kullanılmıştır. Ayrıca, ısıl harita (heatmap) ve Temel Bileşen Analizi (PCA) gibi analizler, incelenen özelliklere dayanarak farklı badem genotipleri arasındaki değişim desenlerini ve ilişkileri keşfetmek için gerçekleştirilmiştir. Gözlemler, yeşil kabuğun sert kabuktan ayırlması, meyve kabuk ve meyve içi rengi ve şekli gibi özellikler açısından genotipler arasında önemli varyasyonlara işaret etmektedir. Bu farklılıklara rağmen, tüm genotipler istenen tüysüz özelliğe sahip olarak ortak bir özellik sergilemiştir. Pomolojik ölçümler, özellikle kabuklu badem ağırlığı, sert kabuk ağırlığı ve meyve içi boyutları bakımından genotipler arasında önemli farklılıklar göstermiştir. Genotip 4, en yüksek toplam yağ içeriğini gösterirken, genotip 9 en düşük değere sahip olduğu saptanmıştır. Yağ asit profillerinde oleik asit baskın yağ asidi olarak belirlenmiş olup, genotip 4 en yüksek konsantrasyona sahipken, genotip 3 en düşük oleik içeriğine sahip olduğu gözlemlenmiştir.. Genetik çeşitlilik, çoklu doymamış yağ asitlerinde (PUFA) belirgin olup; genotip 3 en yüksek PUFA içeriğine sahipken, genotip 4 te en düşük seviyelerde belirlenmiştir. Sonuç olarak, meyve ağırlığı bakımından orta bir pozisyonda olsa da genotip 4, çalışilen genotipler arasında en yüksek yağ içeriği ve oleik asit konsantrasyonu ile dikkat çekmiştir. Yozgat'ta doğal olarak yetişen badem genotiplerinde gözlemlenen fenotipik ve genetik çeşitlilik, gelecekteki ıslah programları için bu çalışmanın önemini vurgulamaktadır. Belirlenen genotipler, ıslahçilera, aşırı hava koşullarına daha iyi uyum sağlayan yeni badem çeşitleri geliştirme fırsatı sunmaktadır. Genotiplerin çeşitliliğinin keşfi, badem yetiştiriciliği ve genetik geliştirme programlarının ilerlemesi için önemli içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to characterize naturally grown almond genotypes in the Yozgat province, Turkey, with the goal of identifying potential candidates for breeding programs. Pomological characteristics, oil content, and fatty acid profiles were analyzed. Gas chromatography (GC) with a flame ionization detector (FID) was employed for fatty acid profiling. Heatmap and PCA analyses were conducted to to explore patterns of variation and relationships among the different almond genotypes based on studied traits. Observations revealed significant variations among genotypes concerning characteristics like adherence of green husk, shell and kernel color, and shape. Despite these differences, all genotypes uniformly exhibited the desirable trait of being hairless. Pomological measurements showed significant differences among genotypes, particularly in almond weight with hulls, hard shell weight, and kernel sizes. Genotype 4 exhibited the highest total oil content, whereas genotype 9 had the lowest. Oleic acid dominated in fatty acid profiles, with genotype 4 having the highest concentration and genotype 3 the lowest. Genotypic diversity in polyunsaturated fatty acids (PUFA) was evident, with genotype 3 displaying the highest PUFA content and genotype 4 the lowest. In conclusion, despite holding a medium position in fruit weight, genotype 4 stood out with the highest oil content and oleic acid concentration among the genotypes studied. The observed phenotypic and genetic diversity among naturally growing almond genotypes in Yozgat highlights the importance of this study for upcoming breeding programs. The identified genotypes stand as valuable genetic reservoirs, offering breeders an opportunity to develop novel almond varieties characterized by heightened adaptability to extreme weather conditions. This exploration of variability among genotypes provides crucial insights for the advancement of almond cultivation and genetic improvement programs.