Erken membran rüptüründe bir marker olarak neopterin kullanımı
Neopterin usage as a pprom marker
- Tez No: 848315
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY NAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Preterm prematür membran rüptürü (PPROM), terme (37 hafta) ulaşamamış gebeliklerde doğum eylemi ve uterin kontraksiyonlar başlamaksızın fetal membranların rüptüre olması ve amniyotik mayinin kaybına verilen isimdir. Mekanizması tam olarak netleştirilememekle birlikte kronik enflamasyonla seyreden bir tablodur. Gebelik enflamatuvar süreçlerin hassas bir dengede olduğu göz önüne alındığında PPROM'da bu dengenin bozulmasının oksidatif stresse neden olarak maternal ve antenatal komplikasyonlara yol açtığı düşünülmektedir. Neopterin guanozin trifosfat (GTP) katabolizmasının bir ürünü olan pürin nükleotididir ve interferon Gama uyarısı sonucu indüklenmiş makrofaj ve monositlerden salınarak hücresel immünitede yer alır. Çalışmaya Mayıs 2021- Kasım 2022 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum anabilim dalı polikliniğine başvurmuş olan PPROM ile komplike gebeler ve aynı gestasyonel yaştaki komplike olmamış 18-40 yaş gebeler dahil edildi. Her iki gruptan 45'er örnekten oluşan birer örneklem grubu oluşturuldu. GDM, preeklampsi gibi komplikasyonları olan gebeler, çoğul gebelikler, bilinen plasenteal veya fetal anomalisi olan gebelikler çalışmaya dahil edilmedi. Dahil edilen gebelerin aydınlatılmış onamları alındıktan sonar çalışma için serum örnekleri alındı. Çalışmanın sonucunda PPROM ile komplike gebeler ve komplike olmamış gebeler arasında neopterin düzeylerinde anlamlı farklılık olduğu saptandı (p=0.023). Gruplar arasında gestasyonel yaş, maternal yaş ve parite değerleri arasında anlamlı fark saptanamadı. Ancak gravida sayıları arasında anlamlı farklılık olduğu tespit edildi (p=0.021).
Özet (Çeviri)
Preterm premature rupture of membranes (PPROM) is the name given to the rupture of fetal membranes and loss of amniotic fluid before labor and uterine contractions begin in pregnancies that have not reached term (37 weeks). Although its mechanism is not fully clarified, it is a condition that progresses with chronic inflammation. Considering that pregnancy has a delicate balance of inflammatory processes, it is thought that disruption of this balance in PPROM causes oxidative stress, leading to maternal and antenatal complications. Neopterin is a purine nucleotide that is a product of guanosine triphosphate (GTP) catabolism and is involved in cellular immunity by being released from induced macrophages and monocytes as a result of interferon gamma stimulation. Pregnant women complicated with PPROM and uncomplicated pregnant women aged 18-40 at the same gestational age who applied to the outpatient clinic of Gazi University Faculty of Medicine, Department of Gynecology and Obstetrics between May 2021 and November 2022 were included in the study. A sample group consisting of 45 samples from each group was created. Pregnant women with complications such as GDM, preeclampsia, multiple pregnancies, and pregnancies with known placental or fetal anomalies were not included in the study. After obtaining informed consent from the pregnant women included, serum samples were taken for the study. As a result of the study, it was determined that there was a significant difference in neopterin levels between pregnant women complicated by PPROM and uncomplicated pregnant women (p = 0.023). No significant difference was detected in gestational age, maternal age and parity values between the groups. However, it was determined that there was a significant difference between the gravida numbers (p = 0.021).