Tuvalet alışkanlıkları profili ölçeği-revize versiyon'un türkçe geçerlik ve güvenilirliğinin ergoterapi perspektifinden araştırılması
Investigation of the turkish validity and reliability of the toileting habits profile questionnaire-revised from an occupational therapy perspective
  1. Tez No: 855334
  2. Yazar: CANSU TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA ASQAROVA, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYMEN BALIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tuvalet Alışkanlıkları Profili Ölçeği-Revize (TAPÖ-R), dışkılama ile ilişkili zorlukları olan çocuklarda duyu bütünleme farklılıklarını (özellikle reaktivite) tanımlamaya yardımcı olan bir bakım veren ölçeğidir. Dışkılama bozukluklarında, duyu bütünleme bozukluklarının varlığı ile sık karşılaşılmaktadır ve bu yönüyle tuvalet aktivitesi ile direkt ilişkili olan duyu bütünleme zorluklarını değerlendirmek etkili bir müdale planı için oldukça önemlidir. Bu çalışmada TAPÖ-R'nin Türkçe'ye uyarlanması, kültürel adaptasyonu, geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmamızda TAPÖ-R'nin Türkçe'ye çevrilmesi ve kültürler arası adaptasyonu için Beaton prosedürü referans alındı. Bu amaçla TAPÖ-R ve Duyusal İşlemleme Ölçeği-Okul Öncesi Ev Formu (DİÖ-OÖEF) tipik gelişim gösteren (84) ve fonksiyonel defekasyon bozukluğuna sahip (24) 3-6 yaş arası çocukların bakım verenleri tarafından doldurulmuştur. Çalışmamızın bulgularını elde etmek için güvenilirlik analizi ve saha raporu kullanıldı. Ölçeğin iç tutarlılığını belirlemek için güvenilirlik analizi yapıldı ve cronbach alfa değerinin 0, 833 çıkmasıyla TAPÖ-R yüksek derecede güvenilir bulundu.
Özet (Çeviri)
The Toileting Habits Profile Questionnaire-Revised (THPQ-R) defines sensory integration differences in children experiencing defecation-related issues. The presence of sensory integration disorders is frequently encountered in defecation disorders, and in this respect, evaluating sensory integration difficulties faced at toileting activity will provide prominent information needed for succesful intervention program. This study aims to determine the validity and reliability of THPQ-R by conducting its Turkish translation and cross-cultural adaptation. To establish validity and reliability, THPQ-R and Sensory Processing Measurement-Preschool Home Form (SPM-PHF) were administered to caregivers of normally developing children (n=84) and children with functional defecation disorders (n=24) (aged 3-6). The Beaton procedure was referenced for translating THPQ-R into Turkish and adapting it across cultures. Findings were obtained using reliability analysis and field reports. A reliability analysis to determine the internal consistency of the scale revealed a high reliability with a Cronbach's alpha value of 0.833.