Rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan öğretmenlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun eğitsel tanılama sürecine ilişkin görüşleri
Opinions of teachers working in guidance and research centers on attention deficit and hyperactivity disorder in the educational diagnostic process
  1. Tez No: 855388
  2. Yazar: MESUT DURGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırmanın genel amacı rehberlik ve araştırma merkezinde çalışan öğretmenlerin dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun eğitsel tanılama sürecine ilişkin görüşlerinin belirlenmesidir. Bu genel amaç doğrultusunda araştırmacı tarafından yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu 1 giriş sorusu, 7 adet anahtar sorudan oluşan ana sorular ile 11 sonda sorudan oluşmaktadır. Bu araştırmanın çalışma grubunu RAM'da çalışan özel eğitim öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışma grubu olarak RAM personelinin DEHB değerlendirmesine ilişkin görüşleri inceleneceği için Çorum RAM'da özel eğitim bölümünde çalışmakta olan öğretmenlerin tamamı çalışma grubuna dahil edilmiştir. Bu araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim (fenomenoloji) deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın amacı doğrultusunda Çorum RAM'da çalışan öğretmenlerden yarı yapılandırılmış görüşme formu vasıtası ile alınan görüşler transkript edilerek dört tema ve bu temalara bağlı olarak alt temalar oluşturulmuş, bu süreç içerisinde geçerlik ve güvenlik çalışmaları yapılmıştır. Oluşturulan temalar aracılığı ile DEHB'li bireylerin RAM'lardaki eğitsel tanılama sürecinin nasıl olduğu, öğretmenlerin bu sürece ilişkin deneyimleri, sorunları ve önerileri ortaya konmuştur. Araştırmanın sonunda, araştırmadan elde edilen bulgular ilgili alanyazın çerçevesinde tartışılmış, araştırmaya ve uygulamaya yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The overarching objective of this research is to determine the perspectives of special education teachers working in guidance and research centers regarding attention deficit hyperactivity disorder (ADHD) in the educational diagnostic process. In line with this general aim, a semi-structured interview form was prepared by the researcher. The semi-structured interview form consists of 1 introductory question, 7 main questions, which are key questions, and 11 concluding questions. The study group for this research comprises special education teachers working in the Guidance and Research Center (RAM). As the study group focuses on the opinions of RAM personnel regarding ADHD assessment, all teachers working in the special education department at Corum RAM were included in the study group. Phenomenology, a qualitative research method, was chosen for this research. In accordance with the aim of the research, the opinions obtained through the semi-structured interview form from teachers working at Corum RAM were transcribed. Four themes and corresponding sub-themes were derived from these opinions. Throughout this process, validity and reliability measures were implemented. Through the identified themes, the research revealed how the educational assessment process for individuals with ADHD in RAMs is conducted, the experiences of teachers in this process, and the problems and suggestions related to this process. In the concluding part of the research, the findings were discussed within the framework of relevant literature, and recommendations for research and practice were provided.