Birey ve iktidar ilişkilerinde yeni bir tarihsel aşama: Yapay zeka
A new historical stage in individual and power relationship: Artificial intelligence
  1. Tez No: 855464
  2. Yazar: ASLIHAN TOKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ERDAL OKUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez, bilim ve teknik ilerlemenin odağındaki yapay zekanın mevcut ve yeni iktidar biçimleriyle kuracağı ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Kurulacak söz konusu ilişkiler, iktidarların hedefindeki bireye dönük ilgiyi değiştirecek ve yeniden inşa edecektir. Çalışma, yapay zekanın gelişmesi neticesinde bireyin elde edeceği kazanımları ortaya koyarken; denetim ve gözetim imkanları artan iktidarların birey üzerindeki tahakkümünü artıracağını savunmaktadır. Sonsuz tüketim fırsatları, yükselen yaşam standartları altında bireyi kuşatan ve böylece kendini durmaksızın yenileyen endüstriyel/totaliter sistem çok güçlenerek bireyi daha önce görülmemiş bir baskı altında bırakacaktır. Yüksek zihinsel süreçler içeren görevleri yerine getirebilme kapasitesine sahip olan yapay zeka öğrenme, sezgisel karar verme, problem çözme, dili algılama gibi insana ait yetenekleri modelleyen algoritma olarak işlev görmektedir. Sahip olduğu potansiyel nedeniyle sadece fizik, matematik ve mühendisliğin konusu değildir, hemen her disiplinlin ortak hedefindedir. Yapay zeka ve iktidar ilişkileri bağlamında yapılan tartışmalarla yapay zekanın siyaset bilimi açısından taşıdığı önemin anlaşılması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the relationships that artificial intelligence, the focal point of scientific and technological developments, will establish with existing and new forms of power. The aforementioned relationships to be established will alter and reconstruct the focus of power on the individual. The study argues that as artificial intelligence advances, the gains the individual will acquire will be offset by the increased control and surveillance capabilities of the empowered entities. The industrial/totalitarian system, which surrounds the individual with endless consumption opportunities and rising living standards, thereby constantly renewing itself, will greatly strengthen and subject the individual to unprecedented pressure. Artificial intelligence, capable of performing tasks involving high-level cognitive processes, functions as an algorithm modeling human abilities such as learning, intuitive decision-making, problem-solving, and language perception. Due to its potential, it is not only the subject of physics, mathematics, and engineering but is also the common goal of almost every discipline. The aim is to understand the importance of artificial intelligence from a political science perspective through discussions on the relationship between artificial intelligence and power.