Elektrolitik çinko/nikel kaplama parametrelerinin incelenmesi
Investigation of electrolytic zinc/nickel plating parameters
  1. Tez No: 855504
  2. Yazar: FAHRİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ABALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada; korozyana karşı koruma yöntemlerinden birisi olan elektolitik kaplama türlerinden biri çinko/nikel kaplamaları için kullanılan kimyasallar karşılaştırılmış ve korozyona karşı maksimum koruma sağlayan kaplamanın en uygun parametreleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Elektrolitik çinko/nikel kaplamalarda banyo bileşenleri olan nikel, çinko ve sodyum hidroksit konsantrasyon değerleri ile inorganik yapı olan kaplama banyosu yardımcı kimyasalları özel adları Part A ve Part B olan taşıyıcı ve parlatıcı kimyasalları ile çalışmalar yapılmıştır. Ülkemizde elektrolitik kaplama sektöründe kullanılan kimyasalların çoğu ithal olarak temin ediliyor. Bundan dolayı kaplama sektöründe fazla kimyasal kullanımın önüne geçilmesi ve döviz kaybının önlenmesi için, kaplamanın uygun kimyasal değerlerde gerçekleşmesi ve minimum miktarda kimyasal kullanımı oldukça önemlidir. Bu çalışmamızda elektrolitik çinko/nikel kaplama banyoları için en uygun kimyasal bileşenler tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre çinko/nikel kaplama banyoları için 1,5 g/L nikel konsantrasyonu, 9,5 g/L çinko konsantrasyonu, 130 g/L NaOH konsantrasyonu, 10 ml/L taşıyıcı ve 0,6 ml/L parlatıcı kaplama banyosunun optimal seviyeleri belirlenmiştir. Bu çalışmadaki amaç; banyo bileşenlerini optimal seviyede tutarak fazla kimyasal kullanımının önüne geçmektir. Ayrıca malzeme dayanımını korozyona karşı korumak önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the chemicals used for zinc/nickel coatings, one of the types of electrolytic coatings that are one of the methods of protection against corrosion, were compared and the most appropriate parameters of the coating that provide maximum protection against corrosion were tried to be determined. In electrolytic zinc/nickel coatings, studies were carried out with the concentration values of nickel, zinc and sodium hydroxide, which are the bath components, and the plating bath auxiliary chemicals, which are inorganic structures, and carrier and brightener chemicals with specific names Part A and Part B. Most of the chemicals used in the electrolytic plating industry in our country are imported. Therefore, in order to prevent excessive use of chemicals in the coating sector and to prevent foreign exchange loss, it is very important that the coating is carried out at appropriate chemical values and the minimum amount of chemicals is used. In this study, the most suitable chemical components for electrolytic zinc/nickel plating baths were determined. According to the results obtained, for zinc/nickel plating baths, 1.5 g/L nickel concentration, 9.5 g/L zinc concentration, 130 g/L NaOH concentration, 10 ml/L carrier and 0.6 ml/L brightener were used in the plating bath. optimal levels have been determined. The aim of this study is to prevent excessive chemical use by keeping bath components at optimal levels. It is also important to protect the material strength against corrosion.