Ebeveynlerin çocuk istismarına yönelik farkındalıkları ve cinsel eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi
Investigation of parents' awareness of sexual abuse and their attitudes towards sexual education
- Tez No: 855600
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TELLİ İSMAİLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Araştırma, ebeveynlerin cinsel istismara yönelik farkındalıklarının ve cinsel eğitime yönelik tutumlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 0-18 yaş arası çocuğu olan, basit rastlantısal örnekleme yöntemiyle seçilmiş 234 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada Ebeveynler İçin Cinsel İstismar Farkındalık Ölçeği, Cinsel Eğitime Yönelik Tutum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılarak veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin standart sapma ve ortalama değerleri, güvenirlik katsayıları ele alınmış, verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre, katılımcıların cinsel eğitime yönelik tutumlarının olumlu, cinsel istismara yönelik farkındalıklarının da yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Cinsel eğitime yönelik tutum ile cinsel istismara yönelik farkındalık düzeyleri arasında ilişki gözlenmiştir. 21-30 yaş grubu ebeveynlerin cinsel eğitime yönelik tutumlarının ve cinsel istismara yönelik farkındalıklarının diğer yaş grubundaki ebeveynlere göre daha olumlu ve yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Çocuk sayısının cinsel eğitime yönelik tutum ve cinsel istismara yönelik farkındalık düzeyi üzerinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine parents' awareness of sexual abuse and their attitudes towards sexual education. The sample of the research consists of 234 parents with children between the ages of 0-18, selected by simple random sampling method. As a measurement tool in research Attitude Scale Towards Sexual Education and Scale for Measuring Child Sexual Abuse Awareness for Parents were used. The standard deviation and mean values and reliability coefficients of the data obtained were discussed, and t-test and one-way analysis of variance (ANOVA) tests were used in the analysis of the data. According to the research findings, it was determined that the participants' attitudes towards sexual education were positive and their awareness of sexual abuse was at a high level. A relationship was observed between attitudes towards sexual education and awareness levels towards sexual abuse. It has been determined that the attitudes of parents in the 21-30 age group towards sexual education and their awareness of sexual abuse are more positive and at a higher level than parents in other age groups. It was concluded that the number of children has an impact on the attitude towards sexual education and the level of awareness towards sexual abuse.