Dijital oyunların 5-6 yaş grubu çocuklara etkileri ile çocukların akran oyun davranışlarının incelenmesi
Investigation of the effects of digital games on 5-6 year old children and children's peer play behaviors
  1. Tez No: 855632
  2. Yazar: AYNUR ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN KAYTEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırmada dijital oyunların 5-6 yaş grubu çocuklara etkileri ile çocukların akran oyun davranışlarının farklı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Çankırı il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı anasınıf ve anaokullarında eğiitm alan 5-6 yaş çocukların ebeveynleri (n=300) oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”,“Erken Yaşlarda Dijital Oyunların Etkileri Ölçeği”ve“Penn Etkileşimli Akran Oyun Ölçeği-Ebeveyn Formu”ile toplanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde t-Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon katsayı testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the effects of digital games on 5-6 year old children and children's peer play behaviors in terms of different variables. The sample of the study consisted of the parents (n=300) of 5-6 year old children receiving education in kindergartens and preschools affiliated to the Ministry of National Education in Çankırı city center. The data of the study were collected with“Personal Information Form”,“The Effects of Digital Games at Early Ages Scale”and“Penn Interactive Peer Play Scale-Parent Form”. In the analysis of the research data, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and Pearson correlation coefficient test were used.