Ameliyat öncesi dönemde ebeveynlere verilen animasyon eğitiminin kaygı ve memnuniyet üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of animation training given to parents before the surgery on anxiety and satisfaction
  1. Tez No: 855644
  2. Yazar: DERYA GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURDAN AKÇAY DİDİŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Giriş: Konjenital kalp hastalıkları nedeniyle çocukların ameliyat olması ebeveynlerde kaygı yaratan bir durumdur. Ebeveynlerin yaşadığı kaygı çocuğun bakımına katılmalarını, uygun baş etme yöntemlerini kullanmalarını engellemekte, çocuklara yansıyarak fiziksel ve psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Amaç: Bu araştırma, ameliyat öncesi dönemde ebeveynlere animasyon videosu kullanılarak verilen eğitimin kaygı ve memnuniyet üzerine etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü, deneysel tipte olan bu araştırma evrenini Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kalp Cerrahisi Kliniğinde izlenmekte olan açık kalp ameliyatı olacak çocukların ebeveynleri (n=42 anne, n=42 baba) oluşturmuştur. Araştırmaya dahil edilen ebeveynler girişim grubu (Animasyon Eğitimi, Eğitim Kitapçığı) ile Kontrol Grubu olarak üç gruba ayrılmıştır. Girişim ve kontrol grupları oluşturulurken rastgele örneklem seçimi yapılmış ve gruplar arası homojenlik sağlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak ''Durumluk Sürekli Kaygı Enventeri'' ile ''Newcastle Hemşirelik Bakımından Memnuniyeti Ölçeği'' kullanılmıştır. Girişim grubundan; animasyon eğitimi grubuna ameliyat öncesinde 5 dakikalık eğitim videosu izletilmiş, eğitim kitapçığı grubuna hazırlanan eğitim kitapçığı ile bilgilendirme yapılmış, kontrol grubuna ise güncel klinik protokolüne uygun bilgilendirme sağlanmıştır. Araştırmanın demografik verilerinin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler kullanılmıştır. Grupların homojenliğini test etmek için ki kare analizi uygulanmıştır. Kullanılan verilerin normal dağılıma uygunluğu test edilmiştir. Normal dağılıma uygun verilerin de karşılaştırılmasında iki bağımsız grup arasındaki fark için t testi, iki bağımlı aşama karşılaştırmasında ise bağımlı t testi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırmada girişim ve kontrol grubundaki annelerin, ameliyat sabahı ve ilk karşılaşma Durumluk Kaygı Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık mevcuttur (F=9.601; p0.05) birlikte, animasyon eğitim grubu 96.32±5.01, eğitim kitapçığı grubu 93.83±6.35 ve kontrol grubu 91.57±9.31 puan ortalaması ile yüksek düzeyde memnun oldukları belirlenmiştir. Sonuç: Ameliyat öncesi dönemde ebeveynlere verilen animasyon eğitiminin kaygı ve memnuniyet üzerine etkisinin incelenmesi amacı ile yürütülen araştırmada animasyon videosu eğitiminin kaygı ve memnuniyet düzeyi üzerine etkili bir yöntem olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Children having surgery due to congenital heart diseases is a situation that causes anxiety in their parents. The anxiety experienced by the problems may prevent them from participating in supporting their child, using appropriate coping methods, and may be the reason why children reflect and experience physical and psychological problems. Purpose: This research was conducted to examine the effect of the education given to parents using animation videos in the preoperative period on anxiety and satisfaction. Method: This prospective, randomized controlled, dispersed research population was parents (n=42 mothers, n=42 fathers) of children undergoing open heart surgery who were being followed up in Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi pediatric cardiac surgery clinic. The parents included in the study can be divided into three groups: the intervention group (Animation Traning, Educational Booklet) and the Control Group. While creating the entry and control groups, random selection was made and homogeneity between the groups was ensured.“State-Trait Anxiety Inventory”and“Newcastle Nursing Care Satisfaction Scale”were used as data collection tools in the study. The initiative group; During the animation training group surgery, a training video for 5 minute was watched, information was provided with a training booklet divided into groups, and the control group was arranged in accordance with the current clinical protocol. Descriptive statistics were used to evaluate the demographic data of the study. Chi square analysis was performed to test the homogeneity of the groups. Normal distribution of the parts used was tested. In comparing data with normal distribution, a t test for the difference between two independent groups and an accessible t test were developed in two portable stages. Results: There is a significant difference between the State Anxiety Scale mean scores of mothers in the research intervention and control groups, on the morning of surgery and at the first encounter (F=9.601; p0.05), the video training group was highly satisfied with a score of 96.32±5.01, the training booklet group with a score of 93.83±6.35, and the control group with a score of 91.57±9.31. Conclusion: In the research conducted to examine the effect of animation training given to parents in the preoperative period on anxiety and satisfaction, it was determined that video animation training is an effective method on the level of anxiety and satisfaction.