Ostomili çocukların ebeveynlerinin karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi
Determining difficulties of ostomy children's parents
- Tez No: 625022
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR KULA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, ostomili (stoma) çocukların ebeveynlerinin karşılaştıkları güçlüklerin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Fenomolojik türde gereçekleştirilen bu çalışma; bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Çocuk Cerrahi Kliniğinde yapıldı. Amaçlı örneklem yöntemi seçilen ve en az bir aydır stoması olan toplam dokuz stomalı çocukların anne ve babaları ile çalışmanın örneklemini oluşturdu. Veriler 'Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu'' kullanılarak derinlemesine görüşme yöntemiyle toplandı. Görüşmelerde ebeveynlerin yazılı ve sözlü izinleri alındıktan sonra ses kayıt cihazı ve kameraya kayıt edilerek yapıldı. İfadeler amaca uygun olarak, belirlenen temalar altında bir araya getirildi ve gruplandırılarak değerlendirdi. Çalışmada, stomalı çocukların ebeveynlerinin stoma açıldıktan sonraki dönemde yaşadıkları güçlüklere ilişkin üç ana tema belirlendi. İlk karşılaşma, güçlükler ve baş etme ana temaları belirlendi. İlk karşılaşma; emosyonel zorlanma, çaresizlik, korku, belirsizlik, kaygı ve utanma kategorilerinden oluştu. Güçlükler teması; bakımda zorlanma, sosyal izolasyon ve ekonomik sorunlar kategorileri yer aldı. Baş etme temasında ise; kabullenme, olumlu yönde bakma ve spiritüel inançlar - kadercilik kategorilerinden oluştu. Çalışma sonucunda, stomalı çocukların ebeveynlerinin stoma açıldıktan sonra hayatlarında duygusal, sosyal ve psikososyal yönden ciddi değişimlerin olduğu belirlendi. Stomalı çocukları olan ebeveynlere ameliyat öncesi ve sonrası danışmanlık hizmetinin verilmesi ve devamlılığının sağlanması, ameliyat sonrası dönemde sosyal desteğin sağlanması amacıyla benzer aileler ile destek gruplarında yer almaları önerilmektedir
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to show you that identification of the difficulties over the parents of ostomy children . This phenomenological study was conducted at a hospital in Children Surgery Clinic. Purposed sampling method is selected and at least one month ostomy children was taken .Sample of the work was created with total of nine ostmoy children and their parents. Datas were collected with in-depth interview method by using semi-structured interview form. After the written and verbal permission of the parents were taken in the interviews, audio and camera recording was made. Expressions were grouped together under the specified themes in accordance and it was evaluated by making group. Three main themes were determined based on ostomy chidren's parents and difficulties in the period of after stoma was opened in ostomy children. First meeting, difficulties and main theme of coping were determined. First meeting was categorized with intolerance, despair, fear, uncertainty, anxiety and shame. Theme of difficulties were categorized based on difficulty in care, social isolation and economic problems. Theme of coping was created in the categories of acceptance, looking in a positive way and fatalism. Research findings indicate that ostomy children's parents have some changes in their lifes such as emotional, social, psychosocial in the serious way of direction after ostomy was openned. In this case, parents with ostomy children should be informed in the period of pre-stoma and post-operative in order to provide social support in the postoperative period and bringing them together with parents with stoma-opened children ideas were suggested.