Adolesan futbol oyuncularında yaralanma riskinin ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of injury risk and its influencing factors in adolescent soccer players
- Tez No: 855653
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışmanın amacı, Başakşehir Futbol Kulübü Akademisindeki U15, U16, U17 ve U19 yaş grubu adolesan futbol oyuncularının fiziksel durumlarını, yaralanma risklerini ve yaralanmaya etken faktörlerin neler olabileceğini belirlemektir. Çalışmaya 14-17 yaş aralığında dahil edilme kriterlerine uygun 28 oyuncu katıldı. Sporculardan ve velilerinden gönüllü onam formu alındı. Adolesan sporcuların sosyodemografik bilgileri kaydedildikten sonra alt extremite kuvvet değerlerinin belirlenmesi için izokinetik test (ISOMED 2000), fonksiyonel kısıtlılıklar ve asimetrilerin belirlenmesi için Fonksiyonel Hareket Taraması (FMS) testi uygulandı. Veriler SPSS-27 programı kullanılarak analiz edildi. Değişkenlerin grup ortalamalarındaki farklılıkları görebilmek için 2 gruplu değişkenlerde Mann Whitney-U, 3 ve daha fazla gruplu değişkenlerde Kruskal Wallis-H Analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the physical conditions, injury risks and factors that may cause injury of U15, U16, U17 and U19 age group adolescent football players at Başakşehir Football Club Academy. 28 players aged 14-17 who met the inclusion criteria participated in the study. Voluntary consent forms were obtained from the athletes and their parents. After the sociodemographic information of the adolescent athletes was recorded, the isokinetic test (ISOMED 2000) was applied to determine lower extremity strength values and the Functional Movement Screening (FMS) test was applied to determine functional limitations and asymmetries. Data were analyzed using the SPSS-27 program. In order to see the differences in the group averages of the variables, Mann Whitney-U Analysis was applied to variables with 2 groups, and Kruskal Wallis-H Analysis was applied to variables with 3 or more groups.