Adölesan futbol oyuncularinda servikal kas kuvveti ve propriyosepsiyon duyusunun sportif performans ile i̇lişkisi
The relationship between cervical muscle strength and proprioceptive sensation and sportive performance in adolescent soccer players
  1. Tez No: 950964
  2. Yazar: BİLGE CAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ÇÖMÜK BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı adölesan futbol oyuncularında servikal kas kuvveti ve propriyosepsiyon duyusunun sportif performans ile ilişkisini araştırmaktır. Materyal ve Yöntem: Çalışmaya; yaşları 12 ile 17 arasında değişen 45 gönüllü dahil edildi. Katılımcıların demografik bilgileri oluşturulan form ile toplandı. Servikal kas kuvvetini değerlendirmek amacıyla dijital el dinamometresi kullanıldı. Derin servikal fleksör kas kuvvetini ölçmek için biofeedback cihazı kullanıldı. Servikal propriyosepsiyon duyusunun değerlendirilmesi amacıyla eklem pozisyon hissi hata testi kullanıldı. Sportif performans değerlendirmesi için; otur-uzan testi, dikey sıçrama testi, 20 metre sürat koşusu testi, 30 saniye şınav testi, 30 saniye mekik testi, BieringSorenson testi, flamingo testi ve Burpee testi kullanıldı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS 22 paket program ile yapıldı. Bulgular: Katılımcıların servikal fleksiyon kas kuvveti ile esneklik (r=0,349, p=0,019) arasında pozitif yönde, koşu hızı (p=-0,344, p=0,021) arasında negatif yönde; servikal ekstansiyon kas kuvveti ile esneklik (r=0,349, p=0,019) arasında pozitif yönde; servikal sağ lateral fleksiyon kas kuvveti ile esneklik (r=0,340, p=0,022) ve çeviklik (r=0,357, p=0,016) arasında pozitif yönde, koşu hızı (r=-0,311, p=0,037) ile negatif yönde; servikal sol lateral fleksiyon kas kuvveti ile koşu hızı (r=-0,332, p=0,026) arasında negatif yönde ilişki saptanır iken diğer parametreler arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05). Katılımcıların derin servikal fleksör kas kuvveti değerleri ile sportif performans arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı (p>0,05). Katılımcıların servikal propriyosepsiyon değerlendirmesinde sağ rotasyon sapma açısı ile esneklik (r=-0,329, p=0,027), endurans (r=-0,316, p=0,034) ve çeviklik (r=-0,393, p=0,008) arasında negatif yönde; sol rotasyon sapma açısı ile esneklik (r=-0,372, p=0,012) arasında negatif yönde ilişki saptanır iken diğer parametreler arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05). Sonuç: Sonuçlarımız adölesan futbol oyuncularında servikal kas kuvveti ve propriyosepsiyon duyusunun sportif performans ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda adölesan futbolcuların antrenman programlarına eklenen servikal kaslara yönelik kuvvetlendirme egzersizlerinin ve propriyosepsiyon eğitiminin sportif performansı olumlu yönde etkileyeceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to investigate the relationship between cervical muscle strength and proprioception sense and sportive performance in adolescent soccer players. Material and Method: The study included 45 volunteers aged between 12 and 17 years. Demographic information of the participants was collected with a form. A digital hand dynamometer was used to evaluate cervical muscle strength. A biofeedback device was used to measure deep cervical flexor muscle strength. Joint position sense error test was used to evaluate cervical proprioception sensation. Sit-tostand test, vertical jump test, 20-metre sprint test, 30-second push-up test, 30-second sit-up test, Biering-Sorenson test, flamingo test and Burpee test were used for the evaluation of sportive performance. Statistical analysis of the data was performed with SPSS 22 package programme. Results: There was a positive correlation between cervical flexion muscle strength and flexibility (r=0,349, p=0,019), a negative correlation between running speed (p=-0,344, p=0,021), a positive correlation between cervical extension muscle strength and flexibility (r=0,349, p=0,019); cervical right lateral flexion muscle strength was positively correlated with flexibility (r=0,340, p=0,022) and agility (r=0,357, p=0,016), negatively correlated with running speed (r=-0,311, p=0,037), negatively correlated with cervical left lateral flexion muscle strength and running speed (r=-0,332, p=0,026), while there was no significant correlation between other parameters (p>0,05). There was no significant correlation between deep cervical flexor muscle strength values and sportive performance (p>0.05). In the cervical proprioception evaluation of the participants, there was a negative correlation between right rotation deviation angle and flexibility (r=-0,329, p=0,027), endurance (r=-0,316, p=0,034) and agility (r=-0,393, p=0,008); there was a negative correlation between left rotation deviation angle and flexibility (r=-0,372, p=0,012), but there was no significant correlation between other parameters (p>0,05). Conclusion: Our results show that cervical muscle strength and proprioception sensation are associated with sportive performance in adolescent football players. In line with these results, we think that strengthening exercises for cervical muscles and proprioception training added to the training programmes of adolescent football players will positively affect sportive performance.