Investigation of the size effects on the torsional capacity of RC members
Boyut etkisinin RC elemanların burulma kapasitesi üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 855656
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Betonarme tasarım bağlamında burulma, dönme veya burulma deformasyonu olarak tanımlanır. Burulma tasarımı, özellikle kirişler ve döşemeler olmak üzere betonarme elemanların tasarımı için esastır. Elemanların başarısızlığı, burulma davranışının anlaşılmamasından kaynaklanabilir. Çalışma, betonarme kiriş boyutunun burulma kapasitesi üzerindeki etkisinin deneysel bir değerlendirmesini sunmaktadır. 20x20 cm ve 30x30 cm kesitler seçilmiş ve test edilmiştir. Numuneler Türk Standardı (TS500, 2003) kullanılarak tasarlanmıştır. Her iki numune de döngüsel burulmaya tabi tutulmuş ve burulma-bükülme verileri elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Test bulguları, daha büyük kirişin daha yüksek burulma kabiliyetine sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, kesit boyutu arttıkça bükümün nihai açısı da artar. Son olarak, kiriş boyutunu artırmak, ilk çatlağın görünümünü de geciktirebilir.
Özet (Çeviri)
In the context of reinforced concrete design, torsion is defined as rotational or twisting deformation. Torsion design is essential for the design of reinforced concrete members, particularly for beams and slabs. Failure of the members could result from lack of understanding of torsional behavior. The study provides an experimental evaluation of the impact of reinforced concrete beam size on the torsion capacity. 20x20 cm and 30x30 cm sections have been selected and tested. The specimens were designed using Turkish Standard (TS500, 2003). Both specimens are subjected to cyclic torsion, and torsion-twist data have been obtained and compared. The test findings demonstrate that the larger beam had a higher torsion capacity. In addition, the ultimate angle of the twist is also increased as the section size is increased. Finally, increasing the beam size can also delay the appearance of the initial crack.