Gaziantep Oğuzeli bölgesi patlıcan tarımı yapılan toprakların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin jeoistatistiksel yöntemle değerlendirilmesi
Evaluation of some physical and chemical properties of eggplant cultivated soils in Gaziantep Oğuzeli region by geostatistical method
  1. Tez No: 855657
  2. Yazar: OBADA HIJAZI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA ONGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, Gaziantep'in Oğuzeli ilçesindeki bir patlıcan tarlasındaki üst toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin araştırılması, bitki büyümesini ve gelişimini etkileyen besin bulunabilirliği, doku ve organik madde içeriği gibi temel toprak parametrelerinin belirlenmesi, patlıcan tarlası boyunca üst toprak ve alt toprak özelliklerinin doğru ve ayrıntılı haritalarını geliştirmek için kriging gibi jeoistatistiksel tekniklerin kullanılması, toprak özelliklerinin mekansal değişkenliğinin ölçülmesi ve zıt özelliklere sahip potansiyel bölgelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda patlıcan üretimiyle ilgili toprak özelliklerinin mekansal dağılımını değerlendirmek ve görselleştirmek için tahribatsız bir yöntem olarak toprak yansıma verilerinin potansiyelini keşfetmeyi ve toprak yansıma ölçümlerini belirli toprak özellikleriyle ilişkilendirmek için doğrulayıcı tarih ampirik modelleri geliştirmeyi, gerçek zamanlı izleme ve hedeflenen yönetim uygulamalarını mümkün kılmayı amaçlamıştır. Bu çalışmada, 180 hektarlık bir patlıcan tarlasındaki Typic Xerofluvent toprak incelenmiştir. Rastgele seçilen 41 üst toprak (0-30 cm) noktasından toplanan toprak ve bitki yaprağı örnekleri üzerinde keşifsel veri analizi yapılmıştır. Kriging teknikleri kullanılarak çeşitli toprak özellikleri için semivariogramlar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır. Varyasyon katsayısı (V.K.) analizi, toprak azot içeriği ile ekstrakte edilebilir Fe arasındaki korelasyonun en değişken üst toprak özelliği olduğunu ortaya koymuştur (V.K. = 21.67 ± 1.23%). Bitki analizleri arasında, ekstrakte edilebilir Zn en yüksek varyasyon katsayısını (%0,88 ± 0,05) sergilemiştir.
Özet (Çeviri)
This study sought to investigate topsoil's physical and chemical properties in an eggplant field within the Oguzeli district of Gaziantep, Turkey, identify key soil parameters influencing plant growth and development, such as nutrient availability, texture, and organic matter content, utilize geostatistical techniques, like kriging, to develop accurate and detailed maps of topsoil and subsoil properties across the eggplant field, quantify the spatial variability of soil properties and identify potential zones with contrasting characteristics. This study also sought to explore the potential of soil reflectance data as a non-destructive method for evaluating and visualizing the spatial distribution of soil properties relevant to eggplant production and developing validating date empirical models to relate soil reflectance measurements to specific soil properties, enabling real-time monitoring and targeted management practices. The study investigated a Typic Xerofluvent soil within a 180-hectare eggplant field. Exploratory data analysis was conducted on soil and plant leaf samples collected from 41 randomly chosen topsoil (0-30 cm) locations. Semivariograms were constructed and interpreted for various soil properties using kriging techniques. Coefficient of variation (C.V.) analysis revealed that the correlation between soil nitrogen content and extractable Fe was the most variable topsoil property (C.V. = 21.67 ± 1.23%). Among plant analyses, extractable Zn exhibited the highest C.V. (0.88 ± 0.05%).