Klimbazolyum tuzlarının ve onların metal komplekslerinin sentezi: Antimikrobiyal aktivite çalışmaları
Synthesis of climbazolium salts and their metal complexes: Antimicrobial activity studies
  1. Tez No: 855741
  2. Yazar: SİMGE NAZİFE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
İmidazol, yapısında iki azot bulunduran, oda sıcaklığında genellikle beyaz kristal formda bulunan aromatik heterosiklik yapıda organik bir bileşiktir. Aynı zamanda, bilinen çeşitli farmakolojik etkilerinden kaynaklı ilaç kimyası ve tıp biliminin vazgeçilmez bileşiklerinden biridir. Klimbazol ise, antifungal imidazol türevidir. Kepek, sedef, egzama ve bazı fungal enfeksiyonların tedavisinde ayrıca benzer dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılır. Kuvvetli çözünürlüğe, uygun maliyete ve düşük genotoksisiteye sahip olduğu için, ilaç sanayiide kullanımının yaygınlaşması ön görülebilir. Bu çalışmada, çeşitli alkil ve benzil halojenürlerin klimbazol ile etkileştirilerek farklı yapıda klimbazolyum tuzları elde edilmiştir. Ayrıca tuzların PEPPSI tipi paladyum kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen tuzların ve komplekslerin yapı karekterizasyonları spektroskopik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Tuzların ve paladyum kompleksleri farklı patojenik mikroorganizmalara karşı in vitro antimikrobiyal testleri yapılmıştır. Çalışma sayesinde, klimbazolyum tuzları ve metal kompleksleri karakterize edilmiş, aynı zamanda fizyolojik ve farmakolojik etkileri incelenmiştir. Ayrıca çalışma, literatürdeki klimbazol türevleri eksikliğini gidermek ve literatüre yeni klimbazol türevleri kazandırmak, tıp ve ilaç kimyası alanında birtakım potansiyel yara iyileştirme ürünleri geliştirmek, aynı zamanda akademiye yeni ve geliştirilmesi gereken bir konu kazandırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Imidazole is an organic compound with an aromatic heterocyclic structure containing two nitrogen compounds in its structure, which is usually found in white crystalline form at room temperature. At the same time, it is one of the indispensable compounds of pharmaceutical chemistry and medical science due to its various known pharmacological effects. Climbazole, on the other hand, is a derivative of the antifungal imidazole. It is also used in the treatment of dandruff, psoriasis, eczema and some fungal infections, as well as in similar disinfection processes. Since it has strong solubility, affordable cost and low genotoxicity, its widespread use in the pharmaceutical industry can be predicted. In this study, climbazole salts of various alkyl and benzyl halides were obtained by activating climbazole in different structures. In addition, palladium complexes of the PEPPSI type of salts were synthesized. The structure characterizations of the synthesized salts and complexes have been elucidated by spectroscopic methods. Antimicrobial tests of salts and palladium complexes against different pathogenic microorganisms have been performed in vitro. Thanks to the study, climbazolium salts and metal complexes were characterized, at the same time, their physiological and pharmacological effects were studied. In addition, the study aims to eliminate the lack of climbazole derivatives in the literature and introduce new climbazole derivatives into the literature, develop a number of potential wound healing products in the field of medicine and pharmaceutical chemistry, as well as introduce a new and necessary topic to the academy.