Ankara ilinde faaliyet gösteren işletmelerin krize hazırlık düzeylerini ölçmeye yönelik yapılan bir uygulama
An application to measure the crisis preparedness levels of businesses operating in Ankara
  1. Tez No: 855742
  2. Yazar: MUHAMMED MUSTAFA ARİFLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN HAŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
İşletmeleri amaçlarını gerçekleştirmekten alıkoyabilen krizler işletmelerin ve kurumların yanında bireyleri de doğrudan etkileyebilmektedir. Psikolojik, sosyolojik, ekonomik ve sağlık açısından olumlu olumsuz birçok alana tesir edebilmektedir. İşletmelerin yaşadığı veya yaşayacağı krizler zamanla bir kelebek etkisi yapabilmektedir. İşletmeden kaynaklı bir kriz işletmenin sonunu getirebileceği gibi ülke ekonomisini de etkilemektedir. Bu araştırma Ankara'da faaliyet gösteren işletmelerin krize bakış acısının belirlenmesi ve kriz yönetimi süreçlerini ne kadar özümsediklerinin belirlenmesi açısından önemlidir. Araştırma Ankara'da faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük işletmeleri krizle karşı karşıya kaldıklarında veya krizden önce gösterdiği reaksiyonu tespit etmeyi amaçlamaktadır. Araştırma yöntemi literatür taraması ve elektronik ortamda oluşturulan anketin yüz yüze ve mail yoluyla gönderilmesini içermektedir. Bunun için araştırmanın ilk bölümünde literatür taraması sonucu elde edilen teorik bilgiler ikinci bölümde ise anket yoluyla elde edilen bulguların yorumlanması yer almaktadır. Anket verileriyle elde edilen ve örneklem ile sanayi odalarının verilerini dikkate aldığımızda işletmeler krizlere karşı ne kadar duyarlılık gösteriyorsa o derecede direnç kazanmaktadır. Duyarlılık seviyesi düşük işletmelerin krizlere karşı hassasiyeti daha yüksek olmaktadır. Araştırma verileri ve bulguları değerlendirilerek bir önerme oluşturulmuştur. İç ve dış pencere bakış açısı modellemesi işletmenin düşük maliyetle inovasyon faaliyetini gerçekleştirmesine ve yüksek maliyetli araştırma geliştirme harcamalarından kaçınmasını elverişli hale getirebilecektir. Beraberinde işletme yönetimlerinin maliyetli bulduğu kriz yönetimi sistemlerine, hesaplı bir alternatif özelliği taşımaktadır. Başlı başına yeniliğin kendisini içerisinde barındıran bakış açısı kriz yönetim sürecinin güncel bir eklentisi olabilmelidir. Sürekli yenilenen organizmalar gibi işletmelerde varlığını daimi kılabileceklerdir.
Özet (Çeviri)
Crises that can prevent businesses from achieving their goals can directly affect individuals as well as businesses and institutions. It can affect many areas, both positive and negative, in terms of psychological, sociological, economic and health. Crises that businesses experience or will experience can have a butterfly effect over time. A crisis originating from a business may bring about the end of the business, but it also affects the country's economy. This research is important in terms of determining the crisis perspective of businesses operating in Ankara and determining how much they internalize crisis management processes. The research aims to determine the reactions of small, medium and large businesses operating in Ankara when they face a crisis or before the crisis. The research method includes literature review and sending the survey created in electronic environment face to face and via e-mail. For this purpose, the first part of the research includes the theoretical information obtained as a result of the literature review, and the second part includes the interpretation of the findings obtained through the survey. When we take into account the data obtained through survey data, the sample and the data of the chambers of industry, the more sensitive businesses are to crises, the more resilient they become. Businesses with low sensitivity levels are more susceptible to crises. A proposition was created by evaluating the research data and findings. Internal and external window perspective modeling will enable the business to carry out innovation activities at low cost and avoid costly research and development expenses. It is an affordable alternative to crisis management systems that business management finds costly. The perspective that includes innovation itself should be an up-to-date addition to the crisis management process. They will be able to maintain their existence in businesses like constantly renewing organisms.